Mometason může zlepšit příznaky dysfagie a kvalitu života u pacientů s eozinofilní ezofagitidou: pilotní studie

1. 8. 2011

Léčba dospělých pacientů s eozinofilní ezofagitidou zůstává zatím i v současnosti velkou výzvou. Proto bylo cílem následující studie zhodnotit dysfagii a ke zdraví vázanou kvalitu života (HRQL) těchto pacientů při využití platných stupnic a dotazníků, a to před léčbou a po léčbě mometason-furoátem.

Do studie byli zařazeni pacienti s nově diagnostikovanou eozinofilní ezofagitidou, kteří byli léčeni perorální formou mometason-furoátu v dávce 200 µg čtyřikrát denně. Před zahájením léčby a pak po dvou měsících terapie pacienti vyplňovali dotazníky hodnotící míru dysfagie podle Watsona (Watson Dysphagia Scale, WDS), kvalitu života (EORTC QLQ-OES18), poruchy příjmu stravy (eating scale, ES) či příznaky dušení (choking item, CI) a také dotazník Short Form-36 (SF-36).

Studii dokončilo celkem 31 pacientů, z toho 23 bylo mužů, přičemž průměrný věk byl 45 let s rozmezím 18-89 let. Průměrné skóre WDS, EORTC QLQ-OES18, ES, CI a také globálního zdraví a společenského fungování podle SF-36 bylo 21,3, 20,4, 35,0, 38,6, 71,1 a 82,3. Po dokončení terapie se tato skóre vylepšila na 8,9, 4,6, 17,8, 16,0, 76,1 a 91,9. S jedinou výjimkou orální kandidózy nebyly popsány žádné signifikantní vedlejší účinky.

Dysfagie a zhoršení kvality života neléčených pacientů s eozinofilní ezofagitidou se tedy signifikantně zlepšily po dvouměsíční léčbě mometason-furoátem. Ke zhodnocení kauzality je pak nicméně zapotřebí randomizovaná placebem kontrolovaná studie. Využívané stupnice a dotazníky jsou senzitivními nástroji vhodnými ke sledování příznaků u jedinců s eozinofilní ezofagitidou.

(pes)

Zdroj: Bergquist H, et al. Dysphagia and Quality of Life May Improve with Mometasone Treatment in Patients with Eosinophilic Esophagitis: A Pilot Study. Otolaryngol Head Neck Surg. Publikováno on-line 18. května 2011.



Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost
Partneři sekce
zentiva_logo

Nejnovější kurzy
Alergická rýma
Autoři: doc. MUDr. Jaromír Bystroň, CSc.

Alergická onemocnění v ambulanci praktického lékaře
Autoři: MUDr. Marcela Vorlíčková

Novinky v léčbě alergie
Autoři: MUDr. Zuzana Humlová

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se