Novinky v léčbě alergie

Předpokládaný čas: 45 minut
Ohodnoceno:
Datum publikace: 26. 6. 2015
Pro možnost absolvování on-line kurzu je třeba se přihlásit.

Podmínky splnění

Jak uplatnit kredity?

Úvod ke kurzu

Stoupající výskyt alergických onemocnění s sebou nese nutnost nových terapeutických postupů. Díky nárůstu poznatků o mechanismech alergického zánětu přibývají také další možnosti, jak tento zánět a projevy onemocnění ovlivnit. K dispozici máme nejen široké spektrum antihistaminik s imunomodulačním efektem, ale i jejich kombinaci s dekongescencii, případně lokálními kortikosteroidy pro léčbu alergické rinitidy. Pacienti s astmatem mohou profitovat z nových molekul z řady kortikosteroidů, dlouhodobě působících beta-mimetik a anticholinergik. Pro pacienty s těžkým refrakterním alergickým astmatem lze v terapii využít i antiIgE protilátek, případně bronchiální termoplastiku. Uplatňují se i nové možnosti sublingvální alergenové imunoterapie ve formě tablet. U atopické dermatitidy je to využití topických imunomodulátorů – inhibitorů kalcineurinu – a využití biologické léčby.


Autor kurzu: 
MUDr. Zuzana Humlová Medailonek autora kurzu
MUDr. Zuzana Humlová, PhD., promovala na 1. lékařské fakultě UK v r. 1997.
Po ukončení studia nastoupila na Ústav patologické fyziologie 1. LF UK na postgraduální studium, které ukončila v r. 2002 obhajobou práce na téma: Apoptóza makrofágů infikovaných virem vakcinie. V roce 2001 získala atestaci z vnitřního lékařství a v roce 2004 nástavbovou atestaci z alergologie a klinické imunologie.
Na Ústavu imunologie a mikrobiologie 1. LF UK a VFN pracuje od r. 2001 dosud jako lékař specialista, podílí se jako odborná asistentka na výuce pregraduálních studentů v oboru patologické fyziologie a klinické alergologie. Pravidelně publikuje v tuzemských a mezinárodních odborných časopisech a věnuje se aktivní přednáškové činnosti. V roce 2005 obdržela jako členka řešitelského kolektivu grantového projektu Cenu ministra zdravotnictví za výzkum a vývoj za rok 2005 IGA MZ ČR - NC/6957-3, Imunoterapie chronické myeloidní leukémie: terapeutické vakcíny a příprava klinické studie a jako spoluautorka publikace T. Zima a kol. Laboratorní diagnostika Cenu rektora Univerzity Karlovy za nejlepší vědeckou publikaci v roce 2007 ve vědách lékařsko-farmaceutických.
Odborná garance: Prim. MUDr. Josef Krupička, Mgr. Michal Hojný, MUDr. Zuzana Humlová
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se