Alergická rýma

Předpokládaný čas: 45 minut
Ohodnoceno:
Datum publikace: 1. 10. 2015
Pro možnost absolvování on-line kurzu je třeba se přihlásit.

Podmínky splnění

Jak uplatnit kredity?

Úvod ke kurzu

Rýma je onemocnění vyvolané zánětem nosní sliznice a existuje mnoho příčin, které tento zánět mohou vyvolat. Klasifikace a terminologie proto může vycházet z několika hledisek. Podle nejčastější příčiny můžeme rýmu rozlišovat na infekční (virová, bakteriální, mykotická) a neinfekční (alergická a nealergická). Alergickou rýmu pak můžeme rozlišovat na rýmu zprostředkovanou IgE protilátkami a rýmu bez IgE protilátek (non-IgE). Mezi neinfekční a nealergické se řadí rýmy profesionální, hormonální, vyvolané léky, iritační, alimentární, psychogenní, nealergické provázené eozinofilií (NARES), atrofické, idiopatické, přestože u některých z nich (profesionální, vyvolaná léky, alimentární) se mohou významně uplatňovat alergické mechanismy.


Autor kurzu: 
doc. MUDr. Jaromír Bystroň, CSc. Medailonek autora kurzu
Doc. MUDr. Jaromír Bystroň, CSc., se narodil v roce 1952 v Šenově u Ostravy. Lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci ukončil promocí v roce 1976. Atestoval v oboru pediatrie (1980) a lékařské imunologie (1988). Obhájil kandidátskou disertační práci v roce 1994 a habilitoval v roce 1996 na Univerzitě Komenského v Bratislavě.
Postupně pracoval jako dětský lékař a dětský alergolog v Havířově a následně jako ordinář pro klinickou imunologii a od roku 2004 jako přednosta Oddělení alergologie a klinické imunologie ve Fakultní nemocnici v Olomouci, kde působí dosud.
Průběžně působil pedagogicky jako odborný asistent a následně jako docent na Lékařské fakultě UP v Olomouci a v Institutu pro další vzdělávání lékařů v Praze. Je členem České společnosti alergologie a klinické imunologie Lékařské společnosti J.E.Purkyně, dlouhodobým členem výboru a po 2 funkční období jejím místopředsedou. Je čestným členem této společnosti.
Za svoji činnost v oboru alergologie a klinické imunologie obdržel Cenu profesora Zavázala a za nejlepší publikaci v oboru (Alergie – Průvodce alergickými chorobami, nakl. Mirago Ostrava) v roce 1997 obdržel Cenu Dr.Josefa Lišky. Je autorem 3 monografií, spoluautorem skipt, kapitol v učebnicích a více jak 200 článů v domácích a zahraničních odborných časopisech a mnoha set přednášek na Sjezdech, konferencích a odborných sympoziích.
Odborná garance: doc. MUDr. Vít Petrů, CSc., Mgr. Michal Hojný
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se