#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Fotoalergická fotodermatóza

31. 7. 2007

Fotoalergická fotodermatóza je součástí heterogenní skupiny fotodermatóz. Významnou roli v etiologii těchto onemocnění hraje, jak již název napovídá, jisté spektrum světla, tedy ultrafialové záření. Převážně pak UVA ve vzájemném působení se zevně i vnitřně podanými léky, včetně kosmetických přípravků.

Fotoalergická fotodermatóza je součástí heterogenní skupiny fotodermatóz. Významnou roli v etiologii těchto onemocnění hraje, jak již název napovídá, jisté spektrum světla, tedy ultrafialové záření. Převážně pak UVA ve vzájemném působení se zevně i vnitřně podanými léky, včetně kosmetických přípravků.

Někteří autoři se přiklánějí k dělení fotodermatóz na idiopatické a sekundární. Do skupiny idiopatických fotodermatóz zařazují ty, v jejichž etiologii se s nejvyšší pravděpodobností uplatňuje převážně působení UVA záření a na ně navazující vznik volných radikálů. Sem patří například polymorfní světelná erupce. Jako významný zástupce skupiny sekundárních fotodermatóz je pak uváděna již výše zmíněná fotoalergická fotodermatóza.

Z pohledu etiopatogeneze se v systému probíhajících reakcí zdůrazňuje zejména vznik oxidačního stresu a deregulace antioxidačních odpovědí. V pozadí těchto tkáň poškozujících reakcí jsou sloučeniny s fotosenzibilizujícím účinkem. Tyto sloučeniny, někdy označované jako fotodynamické, jsou schopny absorbovat a krátkou dobu retinovat kvanta fotonů mnohdy za vzniku kyslíkových radikálů. I z tohoto pohledu je pro organismus nejvíce škodlivé ultrafialové záření s vlnovou délkou kratší než 330 nm. Jako zástupci skupiny léků s fotosenzibilizačním potenciálem jsou uváděna antibiotika (zejména sulfonamidy, tetracykliny apod.), některá perorální antidiabetika, amiodaron, griseofulvin. Silný fotosenzibilizační účinek mají i přírodní látky, například takové, jež se vyskytují v rostlinách čeledí třezalkovitých, rdesnovitých, miříkovitých, a další.

Klinické projevy bývají velmi pestré. Zahrnují kopřivku, zarudnutí, tvorbu puchýřků, ale i kožní projevy připomínající diskoidní erythematodes. U dětí (nejčastěji ve věku 6–8 let) se mohou objevit klinické projevy shrnuté pod pojem hydroa vacciniforme – tvorba drobných vesikul s následným vývojem krust na osluněných partiích těla.
Jako základní individuální primární prevence je doporučováno použití opalovacích prostředků s vysokými UVA a UVB faktory a ošetřování kůže příslušnými prostředky i po opalovaní. V tomto ohledu jsou dnes doporučovány prostředky s antioxidačním komplexem alpha-glucosyl-rutin (AGR).

(peta)



Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost
Partneři sekce
zentiva_logo

Nejnovější kurzy
Alergická rýma
Autoři: doc. MUDr. Jaromír Bystroň, CSc.

Alergická onemocnění v ambulanci praktického lékaře
Autoři: MUDr. Marcela Vorlíčková

Novinky v léčbě alergie
Autoři: MUDr. Zuzana Humlová

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#