Kardiovaskulární přínos inhibitorů SGLT2 potvrzen

14. 11. 2017

Kardiovaskulární (KV) přínos inhibitorů SGLT2 u diabetiků 2. typu, který byl ve studii EMPA-REG OUTCOME prokázán u empagliflozinu, potvrdily i studie s kanagliflozinem (CANVAS), nová analýza studie CVD REAL s empagliflozinem, kanagliflozinem a dapagliflozinem a také jednotlivé podstudie studie EMPA-REG OUTCOME. Tyto poznatky, prezentované v červnu 2017 na kongresu Americké diabetologické asociace (ADA), shrnuje právě publikovaný článek v časopisu Critical Pathways in Cardiology.

Inzerce

Úvod 

Inhibitory sodíkoglukózového kotransportéru (SGLT2) patří mezi nové třídy antidiabetik. Díky svému jedinečnému mechanismu účinku mohou mít kromě kompenzace glykémie i další přínos. Zlepšení KV výsledků se jako první prokázalo u empagliflozinu ve studii EMPA-REG OUTCOME. Po publikaci této význačné práce byla provedena řada studií, jež se snažily zhodnotit, zda je KV a renální přínos empagliflozinu společný všem inhibitorům SGLT2.

Program CANVAS

Prezentované výsledky programu CANVAS (CANagliflozin cardioVascular Assessment Study), zahrnujícího 2 velké studie s kanagliflozinem a více než 10 tisíci diabetiky s vysokým KV rizikem, ukázaly nižší výskyt složeného KV parametru (KV mortalita, nefatální infarkt myokardu a nefatální cévní mozková příhoda) při inhibici SGLT2 v porovnání s placebem (analýza superiority; p = 0,0158) a potenciální renální přínos této léčby.

Analýzy studie CVD-REAL

Příznivé KV účinky inhibitorů SGLT2 potvrdily i nové analýzy studie CVD-REAL (Comparative Effectiveness of Cardiovacular Outcomes), která hodnotila empagliflozin, kanagliflozin a dapagliflozin u širší populace diabetiků 2. typu. V rámci zhodnocení celé studijní populace byla u pacientů s nově nasazeným inhibitorem SGLT2 zjištěna významně nižší nejen KV mortalita, ale i celková mortalita, a to o 51 % (p < 0,01) v porovnání s jinými antidiabetiky. Bez ohledu na přítomnost KV onemocnění se snížil také výskyt hospitalizací pro srdeční selhání (o 39 %; p < 0,001). Tyto výsledky byly obdobné i u nově provedených analýz dat získaných ve studii CVD-REAL.

Podstudie EMPA-REG OUTCOME

Další ujištění přinesly i podstudie citované práce EMPA-REG OUTCOME, které potvrdily přínos empagliflozinu u jednotlivých kategorií pacientů po úpravě na kontrolu krevního tlaku, hladinu LDL cholesterolu a glykovaného hemoglobinu v čase. Ukázalo se, že tyto parametry nemají vliv na hodnocenou účinnost empagliflozinu.

(zza)

Zdroj: Lee S. Update on SGLT2 inhibitors – new data released at the American Diabetes Association. Crit Pathw Cardiol 2017 Sep; 16 (3): 93–95, doi: 10.1097/HPC.0000000000000125.

Štítky
Diabetologie
Nejnovější kurzy
Anxiolytika v léčbě generalizované úzkostné poruchy a úzkosti; komu a která?
Autoři: Prof. MUDr. Jaromír Švestka, DrSc.

Vysoké dávky statinů
Autoři: MUDr. Eva Tůmová, Ph.D.

Špatná terapeutická odpověď? Zbystřete! Možná je načase zaměřit se na adherenci
Autoři: doc. MUDr. Jan Bruthans, CSc., doc. MUDr. Miroslav Solař, Ph.D., prof. MUDr. Miroslav Souček, CSc.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se