Ozvěny ADA 2021: Principy moderního managementu pacientů s diabetem

Předpokládaný čas: 45 minut
Ohodnoceno: 4 kredity ČLK, 4 kredity ČLK, 2 body ČLnK. Akreditováno SNP
Datum publikace: 15. 11. 2021
Pro možnost absolvování on-line kurzu je třeba se přihlásit.

Podmínky splnění

4 kredity ČLK – absolvování na min. 80 % max. 3 pokusy 4 kredity ČLK – absolvování na min. 80 % max. 3 pokusy 2 body ČLnK – absolvování na min. 70 % max. 3 pokusy 0 kreditů SNP – absolvování na min. 80 % max. 3 pokusy
Jak uplatnit kredity?

Úvod ke kurzu

Prestižní americký diabetologický kongres celosvětového významu každoročně vytyčuje další směřování diabetologie. Letošnímu ročníku je věnován videokurz, který formou 4 poutavých prezentací informuje o recentních objevech, zkušenostech a doporučeních zejména v oblasti léčby diabetu a jeho komplikací. Jednotícím prvkem kurzu jsou kardiorenální komplikace diabetu a nové možnosti jejich ovlivnění – tedy téma, které vyžaduje multidisciplinární přístup a týká se nejen diabetologů, ale i kardiologů a nefrologů.

Prezentace jsou zaměřeny především na skupinu nových antidiabetik – inhibitorů SGLT2 a jejich pozici ve schématu komplexní antidiabetické léčby. Jsou prezentovány kvalitní klinické studie, které potvrzují důvody a oprávněnost jejich stále se rozšiřujících indikací i uplatnění nejen jako antidiabetik s komplexními protektivními kardiorenálními vlastnostmi, ale také léků, které prokazatelně ovlivňují průběh kardiálního selhání a ledvinných funkcí rovněž u nediabetiků. Svůj význam nacházejí díky modulaci zánětu a jeho důsledků též u diabetiků s onemocněním COVID-19. Část kurzu je věnována tomuto onemocnění u diabetiků, jeho průběhu, léčbě a souvislostem s antidiabetickou léčbou. Opomenut není ani přetrvávající problém reziduálního kardiovaskulárního rizika u diabetiků, za které z velké části odpovídají triacylglyceroly a kde se rýsují slibné nové terapeutické možnosti.

Využití nových antidiabetik v reálné praxi, jejich skutečná spotřeba a postupy, které je nezbytné uplatňovat nikoli v budoucnu, ale ihned v denní péči o diabetiky, jsou potom prezentovány v části věnované navrženým i přijatým úpravám strategie antidiabetické léčby.


Autor kurzu: 
prof. MUDr. Martin Prázný, FRCP (Edin) Ph.D. CSc.
Autor kurzu: 
prof. MUDr. David Karásek, Ph.D.
Autor kurzu: 
MUDr. Marek Honka
Autor kurzu: 
MUDr. Barbora Doležalová
Odborná garance: doc. MUDr. Alena Šmahelová, Ph.D.
Partner sekce
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se