Výskyt deprese je u pacientů v primární péči vysoký

14. 6. 2015

Deprese představuje závažný zdravotní problém s dalekosáhlými socioekonomickými důsledky, kterému se v podmínkách primární péče často nevěnuje dostatečná pozornost. Praktičtí lékaři jsou zaměřeni spíše na somatická onemocnění, a tak mohou mít problém diagnostikovat hlavní duševní choroby.

Deprese představuje závažný zdravotní problém s dalekosáhlými socioekonomickými důsledky, kterému se v podmínkách primární péče často nevěnuje dostatečná pozornost. Praktičtí lékaři jsou zaměřeni spíše na somatická onemocnění, a tak mohou mít problém diagnostikovat hlavní duševní choroby. Nedávno publikovaná studie se zabývala prevalencí nerozpoznaných příznaků deprese u pacientů praktických lékařů a souvisejícími sociodemografickými faktory.

Metodika studie

Chorvatská studie publikovaná v březnu letošního roku v medicínském časopise Psychiatria Danubina zahrnovala 769 dobrovolníků bez pozitivní psychiatrické anamnézy, kteří byli v lednu roku 2011 v péči praktických lékařů v Health Centre Zagreb – Zapad. Shromážděna byla data týkající se věku účastníků, jejich pohlaví, úrovně vzdělání, rodinného stavu a zaměstnání. K posouzení přítomnosti deprese a její tíže byla ve studii použita sebeposuzovací stupnice deprese podle Zunga (The Zung Self-Rating Depression Scale).

Výsledky studie

Analýzou vyplněných dotazníků bylo zjištěno, že se 25,5 % účastníků pohybovalo na stupnici deprese mimo normální rozmezí. 19,38 % bylo podle použité škály mírně, 4,64 % středně těžce a 0,91 % těžce depresivních. Statisticky významné rozdíly byly pozorovány mezi skupinami lišícími se úrovní vzdělání, zaměstnáním a rodinným stavem. Významnými prediktory příznaků deprese se ukázaly být vyšší věk (p < 0,001), nezaměstnanost (p = 0,001) a svobodný stav (p = 0,025).

Studie odhalila vysoký výskyt depresivních příznaků mezi pacienty v ordinacích praktických lékařů, a to i přesto, že tyto osoby neměly pozitivní psychiatrickou anamnézu. Lékaři pracující v primární péči, proto musí mít povědomí o depresivní symptomatice a měli by aktivně tyto příznaky vyhledávat zejména mezi v této souvislosti rizikovými pacienty, zejména nezaměstnanými jedinci a jedinci bez partnera.

(veri)

Zdroj: Milanović S. M. et al. Prevalence of depression symptoms and associated socio-demographic factors in primary health care patients. Psychiatr Danub. 2015 Mar; 27 (1): 31–7.



Štítky
Praktické lékařství pro dospělé Psychiatrie
Partneři sekce
Logo Angelini_červen 2024

Nejnovější kurzy
Závislosti moderní doby – digitální závislosti a hypnotika
Autoři: MUDr. Vladimír Kmoch

Důležitost adherence při depresivním onemocnění
Autoři: MUDr. Eliška Bartečková, Ph.D.

Depresivní porucha a zánětlivé procesy
Autoři: MUDr. Juraj Tkáč

Deprese u dětí a adolescentů
Autoři: MUDr. Vlastimil Nesnídal

Depresivní porucha v gerontopsychiatrii
Autoři: doc. MUDr. Martina Zvěřová, Ph.D.

Diagnostika a léčba deprese pro ambulantní praxi
Autoři: MUDr. Jan Hubeňák, Ph.D

Kombinace antidepresiv
Autoři: Prof. MUDr. Eva Češková, CSc.

Deprese v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. Radim Kubínek

Úzkostné poruchy
Autoři: MUDr. Miroslav Sekot

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se