#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Postavení benzodiazepinů v terapii úzkostných poruch − komentář

13. 7. 2016

Někteří odborníci ve svých pracích zpochybňují používání benzodiazepinů v dnešní klinické praxi, zdůrazňují jejich potenciál vyvolávat závislost a dotazují se, proč tyto léky nejsou zařazeny na seznam kontrolovaných substancí podobně jako opiáty nebo barbituráty. Komentářem k této problematice přispěli do loňského vydání časopisu JAMA Psychiatry také autoři z univerzity v italské Bologni.

Komentář upozorňuje na skutečnost, že benzodiazepiny (BZD) jsou v léčbě úzkostných poruch prokazatelně účinné látky. V posledních letech sice byly částečně nahrazeny antidepresivy druhé generace, avšak dle názoru autorů se tak stalo bez potřebných podpůrných důkazů. Klinické studie, které přímo porovnávaly BZD s antidepresivy, prokázaly, že BZD jsou účinnější a jejich užívání je spojeno s menším výskytem nežádoucích účinků.

K otázce závislostního potenciálu Fava a jeho spoluautoři připomínají, že procento jedinců, u kterých se zneužívání BZD skutečně objeví, je relativně nízké ve vztahu k celkovému počtu osob, které tyto léky užívají. Odborníci rovněž upozorňují na fakt, že na rozdíl od odvykacího stavu po odnětí BZD už tak často nebývá zdůrazňován obdobně problematický syndrom z vysazení antidepresiv, a táží se, zda by se tedy i tyto léky měly zařadit mezi kontrolované substance.

V otázce spojování BZD s vyšším rizikem pádů či dopravních nehod odkazují na skutečnost, že BZD mají ve srovnání s dlouhodobě užívanými inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) či antipsychotiky výhodnější profil nežádoucích účinků, a upozorňují v této souvislosti například na vyšší riziko sebevražedného jednání asociovaného s užíváním antidepresiv.

BZD jistě nejsou trvalým řešením dlouhodobých úzkostných stavů. Jejich racionální užívání však může ulevit od úzkosti a napětí a zlepšit spánek. Proto by podle autorů prezentovaného komentáře měli mít lékaři možnost předepisovat je podobně jako jiná psychofarmaka.

(veri)

Zdroj: Fava G. A., Balon R., Rickels K. Benzodiazepines in anxiety disorders. JAMA Psychiatry 2015 Jul; 72 (7): 733−734; doi: 10.1001/jamapsychiatry.2015.



Štítky
Praktické lékařství pro dospělé Psychiatrie
Partneři sekce
angelini

Nejnovější kurzy
Depresivní porucha a zánětlivé procesy
Autoři: MUDr. Juraj Tkáč

Deprese u dětí a adolescentů
Autoři: MUDr. Vlastimil Nesnídal

Depresivní porucha v gerontopsychiatrii
Autoři: doc. MUDr. Martina Zvěřová, Ph.D.

Diagnostika a léčba deprese pro ambulantní praxi
Autoři: MUDr. Jan Hubeňák, Ph.D

Kombinace antidepresiv
Autoři: Prof. MUDr. Eva Češková, CSc.

Deprese v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. Radim Kubínek

Úzkostné poruchy
Autoři: MUDr. Miroslav Sekot

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#