#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Možnosti ovlivnění deprese při poruchách příjmu potravy

8. 12. 2016

Poruchy příjmu potravy (PPP), mezi které řadíme zejména mentální anorexii a mentální bulimii, bývají často provázeny depresivními příznaky. Léčba deprese coby komorbidity PPP však má určitá specifika, kterými se odlišuje od terapie depresivní poruchy.

Komorbidní deprese při poruchách příjmu potravy

Výskyt psychiatrické komorbidity je u PPP extrémně vysoký. V případě hospitalizovaných pacientek s touto poruchou je přítomnost některé další psychiatrické poruchy pozorována až v 97 % případů. Nejčastěji jde o poruchu nálady (94 %), dále o úzkostnou poruchu (56 %) a jako třetí nejčastější se popisuje zneužívání návykových látek (22 %). Novozélandská studie z roku 2008 uvádí častější výskyt deprese, úzkostných stavů a obsedantně-kompulzivní poruchy u nemocných s mentální anorexií, zatímco bipolární afektivní porucha a abúzus návykových látek byl častěji pozorován u pacientek s mentální bulimií.

Terapie poruch příjmu potravy

České doporučené postupy psychiatrické péče doporučují využití farmakoterapie u PPP teprve v případě existence další psychiatrické komorbidity. Základem léčby vlastní PPP má být psychoedukace, nutriční poradenství, řešení přidružených somatických patologických stavů a psychoterapie. V praxi však bývají psychofarmaka při léčbě PPP předepisována poměrně často, přestože oficiálním schválením amerického Úřadu pro kontrolu léků a potravin (FDA) pro terapii mentální bulimie disponuje pouze antidepresivum fluoxetin.

Terapie komorbidní deprese při mentální bulimii

Léčba komorbidní deprese je v případě jednotlivých typů PPP odlišná. Depresivní příznaky reagují u mentální bulimie na léčbu antidepresivy obdobně jako u depresivní poruchy. Pro antidepresivní a zároveň prokazatelně antibulimický efekt se v první řadě nabízí fluoxetin, a to ve vyšším dávkování (cca 60 mg pro die). V souvislosti s rizikem přesmyku do mánie je vhodné pátrat po přítomnosti bipolární afektivní poruchy, která bývá u mentální bulimie častější. Nedoporučuje se podávání bupropionu, tricyklických antidepresiv nebo antidepresiv zvyšujících tělesnou hmotnost.

Terapie komorbidní deprese při mentální anorexii

Naopak deprese u mentální anorexie je antidepresivy ovlivnitelná pouze minimálně. Příčinou je patrně odlišná etiologie deprese, která v tomto případě vniká jako následek hladovění a nutriční encefalopatie. Dalším možným důvodem je patrně nedostatečné množství prekurzorů pro tvorbu katecholaminů. Terapie antidepresivy není v akutním stadiu mentální anorexie účinná a přináší řadu rizik. Uplatnit se může po normalizaci váhy, kdy však látky zvyšující apetit mohou zapříčinit relaps PPP.

(veri)

Zdroj: Theiner P. Léčba deprese u pacientů s poruchou příjmu potravy. Psychiatrie pro praxi 2011; 12 (3): 105–107.



Štítky
Praktické lékařství pro dospělé Psychiatrie
Partneři sekce
angelini

Nejnovější kurzy
Depresivní porucha a zánětlivé procesy
Autoři: MUDr. Juraj Tkáč

Deprese u dětí a adolescentů
Autoři: MUDr. Vlastimil Nesnídal

Depresivní porucha v gerontopsychiatrii
Autoři: doc. MUDr. Martina Zvěřová, Ph.D.

Diagnostika a léčba deprese pro ambulantní praxi
Autoři: MUDr. Jan Hubeňák, Ph.D

Kombinace antidepresiv
Autoři: Prof. MUDr. Eva Češková, CSc.

Deprese v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. Radim Kubínek

Úzkostné poruchy
Autoři: MUDr. Miroslav Sekot

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#