#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Escitalopram v terapii psychogenní nauzey a vomitu – kazuistika

15. 4. 2016

Psychogenní nauzea a vomitus jsou definovány jako nevolnost a zvracení psychogenní etiologie bez zjevné organické příčiny. Mohou představovat příznak pojící se s přítomností depresivní poruchy, úzkostných poruch, ale také psychotických onemocnění. Využití escitalopramu v léčbě psychogenní nauzey a vomitu při současném výskytu deprese dokumentuje kazuistika autorů z Tchaj-wanu, která je přiblížena v následujícím textu.

Kazuistika popisuje případ ženy, která byla ve svých 46 letech během dvou měsíců celkem pětkrát hospitalizována pro recidivující záchvaty nauzey a zvracení. Pacientka se v posledních 8 letech léčila pro diabetes mellitus a hypertenzi. Byla 20 let vdaná, pracovala v manželově firmě a s manželem v minulosti adoptovala dvě děti. Nauzea a zvracení se objevovaly v průběhu posledního roku. Lékaři zvažovali přítomnost peptického vředu či pankreatitidy, avšak žádné z provedených vyšetření diagnózu nepotvrdilo.

Psychiatr byl přizván na oddělení pohotovosti poté, co se pacientka jevila úzkostná, lakrimovala, působila dětinsky a dožadovala se injekce se sedativy. Psychiatr potvrdil depresivní ladění. Žena popisovala obavy o své děti, trpěla nedostatkem zájmu, zjištěny byly četné somatické stesky, snížená chuť k jídlu, pocity viny, beznaděje, bezcennosti a suicidální ideace. Psychický stav pacientce nedovoloval pracovat v rodinné firmě a v posledních dvou měsících ani plnit domácí práce. Lékař diagnostikoval depresivní poruchu a úzkost. Během následné ambulantní psychiatrické péče nemocná užívala až 20 mg escitalopramu denně a 2 mg lorazepamu na noc pro insomnii. Během kontrolních vyšetření se jí dostávalo podpůrné psychoterapie.

Po 4 týdnech terapie escitalopramem došlo k redukci frekvence záchvatů nauzey a zvracení, které se navíc staly pro pacientku méně znepokojujícími. Po 7 týdnech léčby byla schopná opět nastoupit do zaměstnání a zvládala některé domácí práce. Během 8 měsíců sledování v psychiatrické ambulanci se dostavilo již jen několik záchvatů nevolnosti a zvracení, které si však již nevedly k hospitalizaci.

(veri)

Zdroj: Hsu W. Y., Huang S. S., Chiu N. Y. Escitalopram for psychogenic nausea and vomiting: a report of two cases. J Formos Med Assoc 2011 Jan; 110 (1): 62−66; doi: 10.1016/S0929-6646(11)60010-7.



Štítky
Praktické lékařství pro dospělé Psychiatrie
Partneři sekce
angelini

Nejnovější kurzy
Depresivní porucha a zánětlivé procesy
Autoři: MUDr. Juraj Tkáč

Deprese u dětí a adolescentů
Autoři: MUDr. Vlastimil Nesnídal

Depresivní porucha v gerontopsychiatrii
Autoři: doc. MUDr. Martina Zvěřová, Ph.D.

Diagnostika a léčba deprese pro ambulantní praxi
Autoři: MUDr. Jan Hubeňák, Ph.D

Kombinace antidepresiv
Autoři: Prof. MUDr. Eva Češková, CSc.

Deprese v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. Radim Kubínek

Úzkostné poruchy
Autoři: MUDr. Miroslav Sekot

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#