Zvyšuje užívání levothyroxinu v rámci supresivní léčby karcinomu štítné žlázy riziko arytmií?
Endogenní hypertyreóza je spojena se zvýšeným výskytem supraventrikulárních arytmií, zejména fibrilace síní, sinusové tachykardie či síňových extrasystol. Užívání vysokých dávek levothyroxinu v rámci úplné nebo částečné suprese TSH u nemocných s karcinomem štítné žlázy je spojeno s rozvojem subklinické exogenní hypertyreózy. Loni publikovaná polská studie hodnotila výskyt arytmií vyvolaných vysokými dávkami levothyroxinu u pacientů s karcinomem štítné žlázy a subklinickou hypotyreózou.
Metodika a průběh studie
Do prospektivní studie bylo mezi lety 2014 a 2016 zařazeno 98 žen bez klinických příznaků hypertyreózy, které byly dle koncentrací TSH (tyreotropního hormonu) stratifikovány do 3 skupin:
- < 0,1 mIU/l (úplná suprese TSH levothyroxinem, n = 48)
- 0,10–0,39 mIU/l (neúplná suprese TSH levothyroxinem, n = 25)
- 0,4–4,0 mIU/l (kontrolní skupina bez karcinomu štítné žlázy, n = 25)
U pacientek s karcinomem štítné žlázy byla supresivní dávka levothyroxinu titrována každých 6 měsíců. Všechny účastnice absolvovaly 24hodinové holterovské monitorování EKG k posouzení srdeční frekvence a výskytu případné arytmie.
Vylučovací kritéria zahrnovala užívání antiarytmik, kardiovaskulární (KV) onemocnění jako srdeční selhání, ischemická choroba srdeční, akutní infarkt myokardu, vrozená nebo získaná srdeční vada či arytmie a klinické příznaky KV onemocnění jako systolický či diastolický šelest, kardiální otoky dolních končetin apod.
Výsledná zjištění
Průměrná doba supresivní terapie činila 2 roky. Mezi jednotlivými skupinami nebyl významný rozdíl v typu karcinomu štítné žlázy a dávce levothyroxinu, hladině volného trijodthyroninu (fT3), maximální, průměrné a minimální srdeční frekvenci ani ve výskytu srdečních arytmií.
Ve skupině s úplnou supresí TSH byla zjištěna negativní korelace mezi věkem a srdeční frekvencí a pozitivní korelace mezi přítomností arteriální hypertenze a srdeční frekvencí. V kontrolní skupině souvisela srdeční frekvence s koncentrací fT3 a přítomností arteriální hypertenze. Ve skupině s částečnou supresí TSH nebyla nalezena korelace žádného ze sledovaných parametrů se srdeční frekvencí.
Mezi skupinami nebyly zjištěny významné rozdíly v incidenci supraventrikulárních či komorových extrasystol ani paroxysmální supraventrikulární tachykardie. Nebyly zachyceny žádné epizody fibrilace síní. Logistická regresní analýza neukázala v žádné skupině žádné faktory, které by významně ovlivnily incidenci arytmií.
Závěr
Při zachování normální hladiny fT3 není užívání supresivních dávek levothyroxinu u nemocných s karcinomem štítné žlázy po tyreoidektomii spojeno se zvýšeným rizikem klinicky významných arytmií a neovlivňuje významně ani srdeční frekvenci. Citovaná studie však nezkoumala vliv body mass indexu (BMI) a koncentrace volného thyroxinu (fT4).
(mafi)
Zdroj: Kaziród-Wolski K., Kowalska A., Sielski J. et al. Occurrence of arrhythmias in women with thyroid cancer receiving suppressive doses of levothyroxine. Curr Oncol 2021; 28 (6): 5009–5018, doi: 10.3390/curroncol28060420.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
EndokrinologieKongresy
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Staroegyptští písaři přetěžovali tělo obdobně jako dnešní lidé se sedavým zaměstnáním
- Kdy si mozek batolat začíná vytvářet dlouhodobé vzpomínky?
- Jak minimalizovat nežádoucí účinky nesteroidních antirevmatik
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Řekněte mi, co jíte, a já vám řeknu, jaká je úroveň vaší kognice
Mohlo by vás zajímat
- Vliv deficitu růstového hormonu na strukturu kosti
- Multikinázový inhibitor v léčbě medulárního karcinomu štítné žlázy
- Nová léčba obezity: antidepresivum s antagonistou opiátových receptor
- Incidence ischemické choroby srdeční a mortalita u osob se subklinickou hypotyreózou: reanalýza Whickhamské studie
- Kognitivní funkce u subklinické hypotyreózy
- Vývoj funkce štítné žlázy u rizikových osob: prospektivní studie