Vliv deficitu růstového hormonu na strukturu kosti

2. 5. 2011

Nemocní s nedostatkem růstového hormonu trpí sníženým růstem kostí a zvýšeným rizikem zlomenin. Vztah mezi deficitem růstového hormonu a kvalitou kosti je velmi složitý, jak potvrzuje studie dr. Evanse a spol. Autoři zjišťovali, zda nadměrný obsah tuku v těle a zvýšené sérové koncentrace leptinu negativně ovlivňují integritu kostí u myší s mírným a těžkým nedostatkem růstového hormonu.

Nemocní s nedostatkem růstového hormonu trpí sníženým růstem kostí a zvýšeným rizikem zlomenin. Vztah mezi deficitem růstového hormonu a kvalitou kosti je velmi složitý, jak potvrzuje studie dr. Evanse a spol. Autoři zjišťovali, zda nadměrný obsah tuku v těle a zvýšené sérové koncentrace leptinu negativně ovlivňují integritu kostí u myší s mírným a těžkým nedostatkem růstového hormonu. Zjistili, že kostní struktura je hůře postižena u myší s mírným nedostatkem růstového hormonu než u těch s deficitem závažným. Obezita a přímá infuze leptinu do kostní dřeně tibie ovlivňovala kostní strukturu jen nepatrně, byť došlo ke stimulaci osteoblastů. Autoři uzavírají, že leptin sice zřejmě přímo inhibuje diferenciaci adipocytů a podporuje novotvorbu osteoblastů, ale hyperleptinémie nemá významný vliv na kostní změny u myší s nedostatkem růstového hormonu.

Autor: MUDr. Eliška Potluková, Ph.D., 3. interní klinika VFN a 1. LF UK

Zdroj: Evans B. A. et al.: The influence of leptin on trabecular architecture and marrow adiposity in GH-deficient rats. J Endocrinol. 2011 Jan; 208 (1): 69–79; doi: 10.1677/JOE-10-0178Štítky
Endokrinologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se