Vliv dlouhodobé expozice chladu na koncentraci ACTH, katecholaminů, beta-endorfinu a cytokinů u zdravých žen

14. 5. 2019

Terapie chladem je využívána v léčbě bolesti a příznaků zánětu. Cílem popisované studie bylo zjistit vliv nízkých teplot na lidský organismus.

Terapie chladem je využívána v léčbě bolesti a příznaků zánětu. Cílem popisované studie bylo zjistit vliv nízkých teplot na lidský organismus. Byly studovány dva různé druhy expozice – zimní plavání ve studené vodě a celotělová kryoterapie. Na základě vyšetření humorálních faktorů byl hodnocen účinek chladu na mírnění bolesti.

Během 12 týdnů byla třikrát týdně skupina deseti zdravých žen během plavání vystavena vlivu vody o teplotě od 0 do 2° C po dobu 20 sekund. Další skupina deseti žen se zúčastnila celotělové kryoterapie, kde teplota vzduchu klesla na –110° C. Ve speciální místnosti pobyly ženy 2 minuty.

Kontrolní vzorky krve byly odebrány v 1., 2., 4., 8. a 12. týdnu ve dnech, kdy ženy nebyly vystaveny vlivu nízkých teplot. Ve dnech, kdy byly ženy exponovány chladu, byly odebrány vzorky krve před vystavením nízkým teplotám a následně 5 a 35 minut po expozici.

Výsledky ukazují, že plasmatická hladina ACTH a kortizolu naměřená 35 minut po expozici chladu byla ve čtvrtém až dvanáctém týdnu významně nižší než v průběhu týdne prvního. Podle vědců se jednalo zřejmě o adaptaci. Tato skutečnost naznačuje, že ani plavání v ledové vodě, ani celotělová kryoterapie nejspíš nemají vliv na aktivaci osy hypofýza–nadledvinky.

Plasmatické hladiny adrenalinu se nezměnily během obou typů experimentů, ale sérová hladina noradrenalinu se po expozici chladu zvyšovala. Plasmatická hladina interleukinů IL-1-beta, IL-6 nebo TNF alfa nevykazovala žádnou změnu po vystavení mrazivému prostředí.

Noradrenalin je katecholamin, který je produkován dření nadledvinek. Plní však i úlohu neurotransmiteru v nervové soustavě. Spolu s adrenalinem zvyšuje srdeční frekvenci, účastní se metabolismu tuků a zvyšuje připravenost svalů. Nízké hladiny noradrenalinu v séru a mozkomíšním moku byly mimo jiné zjištěny i u pacientů s depresemi.

Podle této studie tedy chlad způsobuje zvýšení sérové hladiny noradrenalinu, která je však jinak takřka stejná v období mezi expozicemi. Vědci připouštějí, že časté zvyšování hladin tohoto hormonu může mít následně vliv na úlevu od bolesti. Hladiny ACTH a kortizolu naopak na opakovaný chlad příliš nereagují.

(peta)

Zdroj: Leppäluoto J, Westerlund T, Huttunen P, Oksa J, Smolander J, Dugué B, Mikkelsson M. ACTH, beta-endorphin, cortisol, catecholamines and cytokines in healthy females. Scandinavian Journal of Clinical and Laboratory Investigation 2008;68(2):145–153.Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se