Sunitinib je aktivní látkou v terapii progredujících meningeomů
Efektivní terapie meningiomů progredujících navzdory operativnímu řešení a ozáření je v tuto chvíli neznámá. Jedním z uvažovaných léků v této indikaci je tyrozin-kinázový inhibitor sunitinib, který je schopen ovlivnit receptor pro vaskulární endoteliální růstový faktor (VEGFR) a receptor pro růstový faktor odvozený od destiček, které jsou oba bohatě přítomné právě u meningeomů.
Recentně byly publikovány výsledky prospektivní multicentrické studie fáze II s použitím sunitinibu u kohorty pacientů s meningeomy gradu II–III dle klasifikace WHO, které byly refrakterní k operaci i ozáření. V explorativní kohortě pacientů pak byli zahrnuti pacienti s meningeomy, hemangiopericytomy a hemangioblastomy gradu I dle WHO. Sunitinib byl podáván v dávce 50 mg/den po dobu 4 týdnů + 2týdenní pauza v 6týdenních cyklech. Primární cílem studie byla míra přežití bez progrese onemocnění po 6 měsících (PFS6). Sekundárními cíli bylo zjištění míry odpovědi dle radiografických kritérií, bezpečnost terapie, obecná PFS a celkové přežití.
Do studie bylo zahrnuto 36 pacientů s meningeomy vysokého gradu (30 atypických a 6 anaplastických). Všichni pacienti již v době zahájení studie prošli intenzivní terapií, přičemž medián počtu znovuobjevení se nádoru byl 5 (rozmezí 2–10). Do explorativní skupiny bylo zahrnuto 13 pacientů.
Míra PFS6 byla 42 %, medián PFS byl 5,2 měsíce (95% CI 2,8–8,3), medián celkového přežití byl 24,6 měsíce (95% CI 16,5–38,4). Celková toxicita terapie zahrnovala krvácení do nádoru (5 případů stupně 1, 2 případy stupně 3 a 1 případ stupně 4), trombotickou mikroangiopatii (1 případ stupně 3 a 1 případ stupně 4) a gastrointestinální perforaci (v jednom případě stupně 3).
Tato studie ukázala, že sunitinib je aktivním lékem u pacientů s rekurentním atypickým/maligním meningeomem. V dalším stupni se plánuje provedení randomizované studie.
(eza)
Zdroj: Kaley T. J. Phase II trial of sunitinib for recurrent and progressive atypical and anaplastic meningeoma. Neuro Oncol – publikováno online 6. srpna 2014; doi: 10.1093/neuonc/nou148
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Dětská onkologie OnkologieOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Plastožravé bakterie, střevní plísně, sladké receptory a depresivní teenageři – „jednohubky“ z výzkumu 2025/19
- Síla mateřské lásky působí i na maminky-osvojitelky
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Tirzepatid – nová éra v léčbě nadváhy a obezity
- AUDIO: Praktičtí lékaři jsou pro pacienty branou ke špičkové péči
Mohlo by vás zajímat
- "Železem saturovaný" hovězí laktoferin zlepšuje chemoterapeutický účinek tamoxifenu u léčby basal-like karcinomu prsu u myší
- Předchozí zánětlivá onemocnění plic zvyšují riziko rozvoje nádoru plic
- Epitelové buňky v aspirované tekutině z bradavky znamenají vyšší riziko karcinomu
- Odhaleny geny zodpovědné za rezistenci k tamoxifenu
- Časná fyzioterapie může zabránit lymfedému po operaci karcinomu prsu
- Trvající pokles mortality na karcinom ledviny v Evropě