Studie ukázala, jak správná ústní hygiena pomáhá těhotným ženám předcházet problémům v těhotenství

18. 11. 2024

Dle nejnovějších zjištění je dodržování pečlivé zubní hygieny u těhotných žen ještě důležitější, než jsme si mysleli. Hormonální změny během těhotenství mohou mít negativní efekt na orální zdraví a zapříčinit i rychlejší vznik parodontózy, která může u nastávajících matek vést až k předčasnému porodu a tím pádem nízké porodní hmotnosti novorozence. Na studii se podílela rovněž společnost Philips, která se svými programy snaží zlepšovat povědomí o provázanosti kvalitní ústní hygieny a zdravého těhotenství.

      

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

    

„Ústa jsou často nazývána branou do těla či zrcadlem zdraví a mohou napovědět mnohé o celkovém zdravotním stavu člověka. Péče o orální zdraví by proto neměla být podceňována a zanedbávána v žádné životní fázi,“ říká dentální hygienistka Jana Křepelková z ordinace dentální hygieny Čisté zoubky v Praze. Světová zdravotnická organizace (WHO) přijala v roce 2021 důležitou rezoluci, která potvrzuje, že zdravá ústa mohou zmírnit riziko rozvoje daleko významnějších zdravotních komplikací.

V roce 2019 byl v Journal of Dental Research vydán článek, který ukázal, že parodontóza – vážná forma infekce dásní, která se typicky rozvíjí z mírnějších zánětů dásní (gingivitidy) – souvisí s více než 50 onemocněními včetně kardiovaskulárních chorob a diabetu. Článek také upozorňuje na to, že obzvlášť obezřetné by měly být těhotné ženy, jelikož byla zjištěna souvislost mezi parodontózou a komplikacemi v těhotenství, jako jsou předčasný porod, nízká hmotnost plodu a novorozence nebo výrazně zvýšený mateřský krevní tlak (preeklampsie).

Tato zjištění vycházejí z předběžných dat randomizované kontrolované pilotní studie provedené ve Spojených státech amerických. Výzkumu se zúčastnily těhotné ženy se špatným orálním zdravím, které podstoupily nechirurgické odstranění zubního kamene a ohlazení kořene (root planing) nad dásní i pod dásní a obdržely elektrický zubní kartáček Philips Sonicare pro domácí péči. Předběžné závěry ukazují téměř 4násobný pokles rizika předčasného porodu a snížení hladin několika molekulárních markerů systémového zánětu.

Možnost významně zlepšit zdravotní stav těhotných žen

Kromě této konkrétní studie podpořila společnost Philips také iniciativu na podporu veřejného zdraví, která má za cíl zlepšit zdraví budoucích matek a jejich ještě nenarozených dětí v oblastech, kde se ženy obtížně dostávají ke kvalitní prenatální péči. Iniciativa poskytuje různé služby zaměřené na jejich zdraví a kvalitu života během těhotenství včetně vzdělávání ve sféře orálního zdraví a screeningu, dentální hygieny, screeningu a záznamu parodontózy a poskytnutí elektronického zubního kartáčku. Program přinesl viditelné výsledky – závěry studie autorů ze Západovirginské university ukázaly, že u žen zapojených do předporodního programu péče, které si 2× denně čistily zuby kartáčkem Philips Sonicare, se významně zlepšil stav těhotenství v porovnání s těmi, které si zuby čistily méně než 2× za den.

Vykročit do těhotenství se zdravými zuby a dásněmi je tedy velmi důležité, ženy však musejí dávat pozor i na jakékoliv zhoršení svého orálního zdraví v jeho průběhu. Hormonální změny spojené s těhotenstvím mohou zvyšovat lepkavost zubního plaku, který pokrývá zuby, což má za následek zvýšený výskyt bakterií, které mohou následně způsobovat zánět dásní. Tato takzvaná těhotenská gingivitida se projevuje u 60–75 % těhotných žen a v některých případech se dále rozvíjí v parodontózu, spojenou se zvýšeným rizikem komplikací v těhotenství i dalších zdravotních problémů. O to důležitější je dbát o své orální zdraví a důsledně jej monitorovat. V Česku na to myslí i zákon – těhotné ženy mají společně s dětmi do 18 let nárok na 2 bezplatné preventivní prohlídky ročně. Od roku 2018 mají navíc těhotné a ženy do 6 měsíců od porodu nárok na bílé cementové plomby hrazené z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Zdravotní pojišťovny poskytují speciální příspěvky těhotným ženám až do 1 roku od porodu i na dentální hygienu.

Při ranních nevolnostech je třeba nejprve ústa pouze vypláchnout vodou či ústní vodou

Dále je nutné apelovat na těhotné ženy, které trpí ranní nevolností. Je doporučeno, aby si po zvracení vypláchly ústa vodou a následně počkaly nějaký čas před vyčištěním zubů. Při okamžitém čištění by totiž žaludeční kyseliny mohly naleptat zubní sklovinu. Ideálním postupem je nejdříve ústa opakovaně důkladně vypláchnout vodou či ústní vodou, čímž se zneutralizuje pH v ústech, poté počkat alespoň hodinu a až následně si vyčistit zuby kartáčkem.

Důležité jsou nicméně i další kroky, které mohou ženy v těhotenství k udržení zdravé ústní dutiny podniknout. Mezi ně patří pravidelné čištění mezizubními kartáčky nebo ústní sprchou. V případě manuálního čištění je vhodné zvolit co nejmenší měkký kartáček či jednosvazkový kartáček, aby se žena dobře dostala i na zadní zuby bez zbytečného dráždění dávivého reflexu, kterým řada z nich často trpí. U elektrických kartáčků se doporučuje použít měkký typ hlavice, nastavení nízké intenzity a tlakový senzor.

Odborníci dlouhodobě tvrdí, že kvalitní čištění zubů 2× denně po dobu 2 minut, každodenní péče o mezizubní prostory a pravidelné preventivní prohlídky jsou nejlepší cestou, jak bojovat proti tvorbě zubního plaku a kamene a předcházet nejen těhotenské gingivitidě. Pro dobré orální zdraví matky i dítěte je udržování zdravých zubů a dásní důležitým a účinným krokem, který by si měla osvojit každá těhotná žena.

(pr)



Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se