Stresovaní a vyčerpaní zdravotníci i pacienti? Semináře NÚDZ nabídnou zdarma první pomoc i praktické tipy

8. 2. 2021

Práce zdravotníků je náročná v každé době, a v té současné obzvlášť. Pandemie COVID-19, která neustále plní lůžka v nemocnicích pacienty, nedostatek personálu, přetížení, stres... To vše jsou faktory, které negativně ovlivňují fyzické i psychické zdraví lékařů, sester a dalších zdravotníků. Proto se iniciativa NAROVINU, jež spadá pod Národní ústav duševního zdraví, rozhodla uspořádat pro zdravotníky zdarma sebezkušenostní on-line seminář, který poradí, jak lépe zvládat zátěž a stres. Druhý seminář poté přiblíží, jak správně pečovat o osoby s duševním onemocněním v ordinaci praktického lékaře.

Ve stresu a vyčerpaní? I zdravotníci musejí pečovat o své duševní zdraví

Zhruba tříhodinový on-line seminář na téma „Jak lépe zvládat zátěž a stres“, vedený psychiatryní MUDr. Mirou Babiakovou a šitý zdravotníkům na míru, bude zaměřený na péči o vlastní duševní zdraví a konat se bude celkem třikrát − 12. února, 19. února a 15. března 2021. 

V krátkém teoretickém úvodu se účastníci dozví o vzniku napětí, o důležitosti relaxační odezvy organismu a o mapování varovných příznaků zátěže a zhoršeného psychického stavu. Hlavním cílem semináře je potom naučit zdravotníky jednoduché, praxí ověřené cviky a postupy (relaxační techniky), které jim pomohou zvládat stres a zmírnit jeho negativní důsledky. Tyto techniky mohou posloužit jako „první pomoc“ pro zmírnění svalového napětí, při úzkostech, nespavosti a dalších symptomech. Seminář je primárně určen praktickým lékařům a sestrám v jejich ordinacích, pracovníkům ZZS a lékařům a sestrám pracujícím na urgentních a intenzivních odděleních.

Seminář se bude konat na platformě Webex v časech 14.00−17.00 hodin 12. února (přihlašovací formulář zde), 9.00−12.00 hodin 19. února (přihlašovací formulář zde), 15.00−18.00 hodin 15. března (přihlašovací formulář zde) a 14:00−17:00 5. března (webpřihlašovací formulář). Bližší informace podá Marcela Macháčková (tel. 777 301 505, e-mail: marcela.machackova@nudz.cz). 

Jak se starat o osoby s duševním onemocněním v ordinaci PL

Praktickým lékařům je určen i druhý seminář z dílny iniciativy NAROVINU, nazvaný „Role praktického lékaře v péči o člověka s duševním onemocněním“. I tento seminář se bude konat zdarma on-line na platformě Webex ve dnech 25. února a 25. března vždy od 16.00 do 18.30 hodin.

Interaktivní on-line seminář se primárně zaměří na to, jak mohou praktičtí lékaři efektivně komunikovat s pacienty s duševním onemocněním, jak s nimi mohou pracovat a jak podpořit jejich uzdravení. V rámci semináře bude krátce představena také reforma péče o duševní zdraví a nastíněny budou právě možnosti spolupráce mezi praktickými lékaři a ambulantním, lůžkovým i komunitním sektorem psychiatrické péče. Programem bude provázet MUDr. Jan Hanka a zájemci se mohou registrovat zde a zde.

Těšíme se na Vaši účast a věříme, že semináře pro Vás budou inspirativní i užitečné.

redakce proLékaře.czKurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se