Nová cílená léčba dává naději některým pacientům s NSCLC karcinomem

15. 1. 2014

Americká FDA (Food and Drug Administration) schválila použití crizotinibu k léčbě pacientů s pozdním stadiem nemalobuněčného karcinomu plic s pozitivním ALK genem. Spolu s lékem je dostupný také diagnostický test pro posouzení ALK pozitivity.

Americká FDA (Food and Drug Administration) i evropská EMA schválily použití crizotinibu k léčbě pacientů s pozdním stadiem nemalobuněčného karcinomu plic s pozitivním ALK genem. Spolu s lékem je dostupný také diagnostický test pro posouzení ALK pozitivity.

Pro koho je lék určen

Crizotinib je určen pro skupinu zhruba 1–7 % pacientů s nemalobuněčným karcinomem plic, u kterých je abnormální ALK gen (anaplastic lymphoma kinase gene). Lék byl schválen zároveň s doprovodným diagnostickým testem ke zjištění ALK pozitivity. Mechanismus účinku léku spočívá v blokování určitých proteinů (kináz), mezi které patří právě i kináza kódovaná ALK genem.

Bezpečnost a účinnost

Ke zhodnocení bezpečnosti a účinnosti proběhly celkem dvě studie, které zahrnovaly 255 pacientů v pozdní fázi ALK pozitivního nemalobuněčného karcinomu plic. V jedné studii došlo při užívání crizotinibu ke zlepšení u 50 %, a ve druhé dokonce u 60 % pacientů. Většina ALK pozitivních pacientů jsou nekuřáci, histologicky se jedná většinou o adenokarcinom. Pokud je lék účinný, účinkuje rychle a u symptomatických pacientů s pokročilým nádorem dochází k významnému zlepšení. V obou studiích byl crizotinib podáván pacientům, u kterých již dříve proběhla neúspěšná léčba chemoterapií.

Tyto průlomové výsledky jsou velmi významné. Zatím ale není jasné, jaký by byl výsledek při podání léku v časnější fázi léčebného procesu, například jako léku první linie u rekurentního nebo pokročilého karcinomu plic. Zároveň je jeho cena zatím poměrně vysoká.

Výzkumy v souvislosti s karcinomem plic

Asociace mezi ALK genem a karcinomem plic byla objasněna teprve v roce 2007 vědci z univerzity v Tokiu. Neustále probíhají výzkumy, jejichž cílem je objasnit problematiku plicních nádorových onemocnění – vnitřních mechanismů, které řídí jejich růst a šíření. Nové poznatky pak vedou k výrobě nových cílených léků. Některé z nich (bevacizumab, erlotinib) jsou již při léčbě nemalobuněčného karcinomu plic používány. Jiné jsou zatím ve fázi klinických testů.

(cabi)

Zdroj: Finding Cures: New Targeted Therapy Raises Hope for Some Lung Cancer Patients. Dostupné přes www.cancer.orgŠtítky
Dětská onkologie Onkologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se