Neuropatie výrazně zpomaluje proces hojení u povrchových ran
Studie publikovaná v časopise PLoS One se věnuje neuropatii krátkých vláken. Tento typ neuropatie je běžný u pacientů s diabetem. Následkem bývá neurogenní zánět a výrazné zpomalení procesu hojení všech defektů. Princip, kterým k uvedenému dochází, však není ani v dnešní době zcela pochopen.
Studie publikovaná v časopise PLoS One se věnuje neuropatii krátkých vláken. Tento typ neuropatie je běžný u pacientů s diabetem. Následkem bývá neurogenní zánět a výrazné zpomalení procesu hojení všech defektů. Princip, kterým k uvedenému dochází, však není ani v dnešní době zcela pochopen.
Pro vytvoření lidského modelu vědci vybrali 25 zdravých jedinců. Po dobu 48 hodin jim byly na kontralaterální strany stehen aplikovány 2 různé obklady. První obsahoval kapsaicinovou mast a druhý placebo. Zúčastnění následně podstoupili kvantitativní senzorické testování, laserovou dopplerovskou flowmetrii a kvantitativní test sudomotor axon reflex.
První a čtrnáctý den po sejmutí obkladu vytvořili vědci pomocí biopsie každému testovanému 2 typy ran v obou sledovaných plochách (povrchová ranka – hloubka 1,2 mm – a hluboká ranka – hloubka více než 3 mm). Výše uvedené testy se opakovaly po 7, 14, 21 a 28 dnech. Hojení defektů sledovali vědci fotograficky (využitím digitálního zařízení s vysokým rozlišením) až do úplného vyhojení. Denzita intraepidermálních nervových vláken a potních žláz byla měřena u každé punkce zvlášť.
Mělké rány v kapsaicinové oblasti se hojily signifikantně pomaleji nežli v placebové ploše, a to první (P < 0,001) i čtrnáctý den pokusu (P < 0,001). Naproti tomu u reparace hlubokých defektů nebyl zaznamenán významnější rozdíl mezi pokusnými plochami. Pokles denzity nervových vláken potvrdili vědci pouze v kapsaicinové oblasti (P < 0,01).
Závěry jsou jasné. Topická aplikace kapsaicinu způsobila rozvoj neuropatie krátkých vláken. Ta významně zpomalila rychlost hojení povrchových ran. U hlubokých defektů byla retardace naopak vyloučena. Nově vytvořený humánní model zajisté najde široké uplatnění ve studiích zaměřených na hojení defektů u pacientů s neuropatií.
(msd)
Zdroj: Ben M. W. Illigens et al. A Human Model of Small Fiber Neuropathy to Study Wound Healing. PLoS One. 2013; 8 (1): e54760. Publikováno online dne 31. 1. 2013.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Dětská chirurgie Chirurgie všeobecná Interní lékařství Praktické lékařství pro dospěléOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Jak zdraví matek a otců ovlivňuje láskyplná péče o dítě?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2025/18
- Jak účinně předcházet nedostupnosti léků? A co je nového v preskripci?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Přínos flexibilních 3D modelů kostí při nácviku a plánování operací
Mohlo by vás zajímat