Management hojení akutních ran a drobných poranění kůže
Přelom tisíciletí se nese ve znamení nových technologií, které velmi zefektivnily proces péče o rány. Moderní metody vlhkého hojení ran se staly nezbytnou součástí standardní terapie chronických nehojících se ran, které obvykle vyžadují koordinovanou multidisciplinární péči a těsnou spolupráci na ose lékař – sestra – pacient.
Přelom tisíciletí se nese ve znamení nových technologií, které velmi zefektivnily proces péče o rány. Moderní metody vlhkého hojení ran se staly nezbytnou součástí standardní terapie chronických nehojících se ran, které obvykle vyžadují koordinovanou multidisciplinární péči a těsnou spolupráci na ose lékař – sestra – pacient.
Naproti tomu problematice ošetřování akutních ran a drobných poranění kůže není věnováno tolik pozornosti, ačkoliv početně výrazně převažují. Různé škrábance, odřeniny a řezné rány patří mezi nejběžnější drobné úrazy. Vlastní proces hojení akutních ran je často považován za nekomplikovanou záležitost, při které na sebe jednotlivé fáze hojení plynule navazují a proces hojení probíhá zcela samovolně. Tato poranění se nejčastěji vyskytují na rukou, nohou a v obličeji, proto je důležitým hlediskem také minimalizace jizev.
Drobná poranění, jako jsou malé povrchové řezné rány, oděrky a poškrábání s porušením kožního krytu, rovněž vyžadují náležitou péči, aby se zabránilo komplikacím (zejména rozvoji infekce). Místní ošetření zranění menšího rozsahu spočívá v důkladném vymytí pitnou vodou nebo fyziologickým roztokem s následným přiložením vhodného krytí, jež odpovídá zásadám vlhkého hojení ran. V léčbě menších povrchových ran se jeví jako účelné omezit výběr krytí na několik výrobků, jež jsou uzpůsobeny k udržování vlhkého prostředí v ráně.
Moderní obvazové materiály
Obvazový materiál by měl obecně splňovat následující kritéria:
- omezit ztráty tělních tekutin,
- umožnit odsávání nadměrné sekrece,
- odstranit toxické produkty, které v ráně vznikají,
- udržet v ráně ideální teplotu,
- zabezpečit výměnu plynů,
- ochránit ránu před infekcí,
- nulová toxicita,
- zajistit dobrou snášenlivost v ráně.
Výhody vlhkého hojení ran
Ideální prostředek pro hojení drobných poranění kůže představuje hydrogelové krytí. Na povrchu rány vytváří elastickou vrstvu, která odděluje ránu od vnějšího prostředí. Hydrogely podporují dělení a pohyb buněk v ráně, udržují na postiženém místě správné pH a zásadně ovlivňují všechny fáze hojení, zejména granulaci a epitalizaci. Na rozdíl od běžných prostředků při použití hydrogelů nedochází k přilepení obvazu k ráně, a převaz je tak bezbolestný. Hydroaktivní gely jsou vhodné zejména pro ošetření suchých a exsudujících ran, ačkoliv údaje ze systematických studií, které by prokazovaly účinnost těchto přípravků, stále chybí.
Na českém trhu je v sekci hydrogelových krytí k dispozici například volně prodejný zdravotnický prostředek HemaGel®, který může být předepsán i na zdravotní poukaz. V indikovaných případech pojišťovna hradí 75 % ceny přípravku.
(hkh)
Zdroj: Korting H. C., Schöllmann C., White R. J. Management of minor acute cutaneous wounds: importance of wound healing in a moist environment. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2011 Feb; 25 (2): 130–7; doi: 10.1111/j.1468-3083.2010.03775.x
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Dětská chirurgie Chirurgie všeobecná Interní lékařství Praktické lékařství pro dospěléOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Plastožravé bakterie, střevní plísně, sladké receptory a depresivní teenageři – „jednohubky“ z výzkumu 2025/19
- Jak zdraví matek a otců ovlivňuje láskyplná péče o dítě?
- Síla mateřské lásky působí i na maminky-osvojitelky
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2025/18
Mohlo by vás zajímat