Jak dostat nové léky ke všem pacientům, kteří je potřebují?

24. 6. 2024

Počet nových léků se v Česku každoročně zvyšuje. Kdyby se ovšem inovativní léky dostávaly k pacientům v časnějších fázích onemocnění, efekt terapie by mohl být příznivější. Problém je v tom, že některé nové přípravky mohou předepisovat jen specialisté – a navíc až poté, co se vyčerpají běžné léčebné možnosti. To je rozdíl oproti jiným státům v Evropě, které na potřeby pacientů reagují mnohem flexibilněji. Jak z toho ven?

V Evropě je dostupných celkem 167 nových léků, v Česku 104 z nich – některé se ovšem dostaly jen k jednomu či několika pacientům. Pouze 18 nových léčivých přípravků je potom dostupných všem, ostatní mají větší či menší omezení. Vyplývá to z nejnovější analýzy Evropské federace farmaceutických společností a asociací EFPIA Patients W.A.I.T. Indicator 2024, která sleduje počty nových léčiv, jež vstupují na trhy jednotlivých států.

   

Zlepšení dostupnosti je na dosah ruky...

Poslechněte si, co je podle názoru některých odborníků potřeba udělat, aby se inovativní léky dostaly bez omezení ke všem pacientům:

   

Mgr. David Kolář, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP)

Mgr. David Kolář

Mgr. David Kolář

   

MUDr. Jana Skoupá, MBA, EconHealth

MUDr. Jana Skoupá, MBA

MUDr. Jana Skoupá, MBA

     

(eve)

Zdroj: ČR versus Evropa: srovnání dostupnosti nejnovějších léků. Tisková konference. AIFP, Praha, 12. 6. 2024.Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se