ESPE 2023: Somapacitan podle dat ze studií i reálné praxe dokáže zlepšit výsledky léčby dětí s GHD
Pro léčbu dětí s deficitem růstového hormonu (GHD) byl v letošním roce hned na několika místech světa schválen somapacitan – již v lednu v Saúdské Arábii, následně v dubnu v USA, v červnu v Japonsku a v červenci v Kanadě a Evropské unii. V klinickém výzkumu prošel rozsáhlým testováním v sérii studií fáze II a III REAL, z nichž některé stále pokračují, a bude hodnocen již i ve fázi IV, kterou představuje registr GloBE-Reg. Odborná veřejnost byla s nejnovějšími poznatky a výsledky léčby touto novinkou seznámena na sympoziu podpořeném společností Novo Nordisk v rámci 61. výročního kongresu Evropské společnosti pro pediatrickou endokrinologii (ESPE 2023), jenž proběhl na konci září v Haagu.
Mechanismus působení somapacitanu
Standardní terapií GHD je dlouhodobá každodenní injekční aplikace růstového hormonu (GH), která často znamená velkou výzvu pro dětské i dospělé pacienty. Může tak být výrazně snížená compliance s touto terapií kvůli bolesti související s aplikací, fobii z injekcí apod. Řešení tohoto problému by měl nabídnout právě somapacitan jakožto dlouhodobě působící růstový hormon (LAGH − long-acting growth hormone).
V jeho molekule je zaměněna jedna aminokyselina, konkrétně leucin za cystein, na niž se přidává hydrofilní mezičlánek, který připojuje molekuly růstového hormonu a plazmatického albuminu. Během významně prodlouženého poločasu se přeměňuje v aktivní molekulu. Mechanismus působení somapacitanu spočívá v tom, že se reverzibilně váže na endogenní albumin v krvi a na receptor růstového hormonu a aktivuje intracelulární signalizaci, jež vede k sekreci inzulinu podobného růstového faktoru 1 (IGF-1), který zprostředkovává účinek GH na buňky a tkáně.
Data ze studií REAL3 a 4
Dosavadní poznatky z léčby somapacitanem především ze studií REAL3 a 4 přiblížil profesor Bradley Miller z Minnesotské univerzity.
Ze studie REAL3 vyplývá, že somapacitan byl velmi dobře tolerován ve všech zkoumaných dávkách. Dávka 0,16 mg/kg 1× týdně poskytovala účinnost a bezpečnost i tolerabilitu podobné každodennímu podávání GH. Účinnost a bezpečnost této dávky byly udrženy více než 4 roky.
Studie REAL4 potvrdila non-inferioritu zmíněné dávky somapacitanu oproti každodennímu podávání GH v dávce 0,034 mg/kg. Výškový přírůstek v 52. týdnu byl přitom obdobný (11,2 vs. 11,7 cm/rok). Podobné bylo také skóre standardní odchylky (SDS) IGF-1. Ve 104. týdnu se téměř nelišily výsledky účastníků, kteří po roce pokračovali v užívání somapacitanu, a těch, kteří na něj byli v 52. týdnu převedeni z každodenní aplikace GH (výškový přírůstek za 2. rok činil 8,4 cm v pokračující skupině vs. 8,7 cm ve skupině se switchem). Bezpečnostní profil v obou skupinách byl ve 104. týdnu podobný a nebyly zaznamenány nové bezpečnostní signály ani problémy s lokální snášenlivostí, klinicky relevantní změny v metabolismu glukózy nebo výskyt neutralizačních protilátek.
Pokud jde o hodnocení farmakodynamiky a farmakokinetiky, z analýzy dat 210 dětí s GHD ve studii fáze Ib a studiích REAL3 a 4 vyplynulo, že nejvyšších hladin IGF-1 je dosahováno kolem 2. dne. Průměrná hladina IGF-1 koresponduje s hladinou IGF-1 ve 4. den. Pokles na nejnižší hladinu nastává před další dávkou.
GloBE-Reg aneb somapacitan v reálné praxi
S dlouhodobým podáváním GH se váží obavy z ovlivnění metabolismu a kardiovaskulárního systému i zvýšení rizika vzniku novotvarů. Pro pacienty, kteří podstupují terapii GH, jsou tak zásadní dlouhodobá bezpečnostní data.
Za tímto účelem byla koncipována mezinárodní multicentrická neintervenční studie založená na registru používání somapacitanu u pacientů s GHD GloBE-Reg (Globální registr pro nové terapie vzácných kostních a endokrinních onemocnění). Primárním cílem je vyhodnotit dlouhodobou bezpečnost somapacitanu u pediatrických pacientů s GHD v rutinní klinické praxi, sekundárním cílem potom hodnocení klinických parametrů. Pro porovnání proběhne nábor kontrol každodenně aplikujících GH.
První klinická zkušenost se somapacitanem v léčbě dětí s GHD
První zemí, kde byl somapacitan schválen, byla letos v lednu Saúdská Arábie. Vedoucí oddělení pediatrické endokrinologie Univerzitní nemocnice krále Abd al-Azíze v Džiddě profesor Abdulmoein Eid Al-Agha tak mohl přiblížit zkušenosti s tímto přípravkem z vlastní klinické praxe.
Kritérii pro léčbu pomocí LAGH jsou neadherence ke každodennímu podávání růstového hormonu, fobie z jehel, bolest při aplikaci injekce, preference v rámci rodiny či sociální důvody. Autor sdělení následně přiblížil 3 kazuistiky, a to 10letého chlapce, který dosud nebyl léčen pro GHD, a 2 dětí (10leté dívky a 12letého chlapce), jež byly na somapacitan převedeny. Potvrdil, že důvody, proč se pacienti rozhodují přejít na injekce podávané 1× týdně, jsou menší počet aplikací, řada dní bez injekcí a dále flexibilita podávání. Zpětná vazba od pacientů a ošetřovatelů zahrnuje pozitivní vliv na psychiku i kvalitu života pacienta a jeho rodiny, snížení zátěže spojené s aplikacemi a větší míru adherence k léčbě, respektive nižší míru vynechaných podání. To vše při zachované bezpečnosti terapie.
„Jako lékař léčící pacienty s deficitem růstového hormonu jsem měl z první ruky výzvy spojené se standardním podáváním injekcí každý den,“ poznamenal přednášející. V souvislosti s uvedením LAGH podávaného 1× týdně pozoroval jednoznačné zlepšení, přičemž výskyt nežádoucích příhod odpovídal poznatkům z klinických studií. Zásadní je podle jeho slov především větší míra adherence k terapii jakožto klíčový faktor pro dosažení jejích optimálních výsledků.
Eva Srbová
redakce proLékaře.cz
Zdroje:
1. Miller B. Critical review of somapacitan data in children with growth hormone deficiency. The 61st Annual ESPE Meeting, Haag, 2023 Sep 21.
2. Al-Agha A. E. First clinical experience in managing children with GHD treated with somapacitan. The 61st Annual ESPE Meeting, Haag, 2023 Sep 21.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Když ženám stoupá tlak... aneb proč bychom měli řešit hypertenzi u něžného pohlaví (1. díl)
- Nová metoda slibuje personalizovanou diagnostiku a efektivnější léčbu diabetu
- Titanové srdce, nádory na vzestupu, rozhodné mozky a mamutí myši – „jednohubky“ z výzkumu 2025/11
- V čem jsou specifické pacientky ve srovnání s pacienty v nemocnicích?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul