Doporučené postupy diagnostiky a terapie vaskulární demence
Vaskulární demence představuje druhou nejčastěji se vyskytující demenci. Jsou s ní spojeny vysoké nároky na komplexní zdravotní, ošetřovatelskou a sociální péči. Shrnutím doporučených postupů diagnostiky a léčby tohoto onemocnění se věnují následující řádky.
Diagnostika vaskulární demence
V současnosti asi nejrozšířenější diagnostická kritéria užívaná při stanovení diagnózy vaskulární demence jsou kritéria NINDS-AIREN. Ta předpokládají přítomnost demence, cerebrovaskulární onemocnění prokázané anamnézou, vyšetřením nebo zobrazovacími technikami (CT, MR, SPECT, PET) a souvislost mezi oběma předchozími body – časovou (rozvoj demence do 3 měsíců po cévní mozkové příhodě) či v průběhu (fluktuující průběh, stupňovitá progrese).
Terapie vyvolávajících příčin a příznaků demence
Léčba všech základních typů vaskulární demence se soustředí na redukci nejvýznamnějších rizikových faktorů a terapii chorob podílejících se na vzniku cerebrovaskulárního onemocnění (hypertenze, dyslipidémie, nadváha, diabetes, kouření, nadměrné užívání alkoholu, ICHS), často za využití antikoagulancií a antiagregancií. Dále je obvykle nutné ovlivnění behaviorálních a psychologických příznaků demence (deprese, úzkosti, neklidu a poruch chování). Vedle farmakoterapie je s výhodou také využíváno metod psychosociální terapie.
Kognitivní farmakoterapie
Je-li předchozí terapie s nedostatečným efektem, je doporučený postup následující: do medikace přidáme extraktum ginkgo biloby (EGb761) v doporučené dávce 240 mg/den. Při nedostatečné odpovědi pokračujeme výměnou EGb761 za látky podporující mikrocirkulaci (pentoxifylin, vinpocetin, nimodipin, nicergolin). Je-li odpověď nadále insuficientní, nahradíme tyto látky inhibitory acetylcholinesteráz (galantamin, donepezil, rivastigmin). Při stále neuspokojující odpovědi je možný pokus o augmentaci memantinem. Pokud jsou uvedené možnosti vyčerpány a stále nedošlo ke zlepšení stavu, je vhodné ukončit kognitivní farmakoterapii a nadále pokračovat v léčbě základních příčin vaskulární demence.
(veri)
Zdroj: Psychiatrická společnost ČLS JEP. Doporučené postupy psychiatrické péče IV.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Neurologie Praktické lékařství pro dospělé PsychiatrieOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Jak zdraví matek a otců ovlivňuje láskyplná péče o dítě?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2025/18
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Jak účinně předcházet nedostupnosti léků? A co je nového v preskripci?
- Přínos flexibilních 3D modelů kostí při nácviku a plánování operací
Mohlo by vás zajímat
- Profil roztroušené sklerózy ve státě New York
- Pacientům s roztroušenou sklerózou pomáhá intermitentní pohybová aktivita
- Časné klinické prediktory a progrese ireverzibilní invalidity u RS
- Terapie interferonem beta u relabující-remitentní RS – studie QUASIMS
- Nízká hladina vitamínu D v prenatálním období může zvýšit riziko roztroušené sklerózy
- Zahájení léčby intramuskulárním interferonem beta-1a během první epizody demyelinizace u RS