„Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2025/18
Máte chuť na další novinky z odborné literatury ve formě jednohubek? A protože májové dny jsou v plném proudu, neochudíme vás ani o polibek.
Očkování pro HPV vykazuje efekt i po chirurgické léčbě CIN
Podání nonavaletní vakcíny proti lidskému papilomaviru (9vHPV) po chirurgické léčbě pacientek s cervikální intraepitelovou neoplazií (CIN) nízkého až vysokého stupně vede k významnému snížení podílu žen s pozitivitou HPV během 6–15 měsíců po zákroku. Ukázala to retrospektivní observační studie s 326 probandkami ve věku 25–65 let, které podstoupily elektrokonizaci vysokofrekvenční elektrickou kličkou (LEEP) pro CIN2–3 nebo laserovou ablaci děložního čípku pro CN 1.
Z této populace bylo proti HPV očkováno 68 % žen buď před zákrokem, nebo do 30 dnů po zákroku. 45 % zařazených bylo starších 40 let a 16 % bylo po menopauze. U žen s CIN1 (36 % zařazené populace) byl výsledek testu na HPV pozitivní ve 38 % případů u neočkovaných a v 18 % u očkovaných (p = 0,0169), u žen s CIN2–3 (64 % zařazené populace) v 18 % případů u neočkovaných a v 8 % u očkovaných (p = 0,0353). Statisticky významný efekt očkování na snížení pozitivity testu na HPV byla zjištěn i u žen starších 40 let.
Zdroj: Palumbo M., Lavitola G., Di Filippo C. et al. Impact of human papillomavirus 9-valent vaccine on viral clearance after surgical treatment: a single-center retrospective observational study. Eur J Obstet Gynecol Reprod Biol 2025 Apr 20; 310: 113994, doi: 10.1016/j.ejogrb.2025.113994.
Topický inhibitor BRAF naznačil účinnost v léčbě vyrážky způsobené protinádorovou anti-EGFR terapií
Na výročním kongresu Americké asociace pro onkologický výzkum (AACR) byly prezentovány výsledky studie fáze II, která ukázala, že nová topická forma léčiva LUT014, nízkomolekulárního inhibitoru BRAF, významně zmírňuje akneiformní vyrážku vznikající v souvislosti s užíváním anti-EGFR léčby u pacientů s kolorektálním karcinomem. Tento nežádoucí účinek anti-EGFR terapie se přitom vyskytuje až u 90 % léčených a nepříznivě ovlivňuje kvalitu života, ale i podanou dávku protinádorové léčby.
Gel LUT014 je na rozdíl od používané symptomatické léčby zaměřen na mechanismus vzniku vyrážky. Ve zmíněné dvojitě zaslepené placebem kontrolované studii se 118 pacienty vedl v koncentraci 0,1 % ke snížení stupně závažnosti vyrážky nebo ≥ 5bodovému zlepšení kvality života v dermatologických položkách dotazníku FACT-EGFRI-18 v 74 % případů v porovnání s 28 % u placeba (p = 0,03). Nižší koncentrace gelu (0,03%) vedla k úspěchu u 56 % léčených. Léčebný efekt byl provázen nižším rizikem přerušení anti-EGFR léčby z důvodu kožní toxicity.
Zdroj: Evangelou C. Novel topical BRAF inhibitor shows promise for managing EGFR inhibitor-induced acneiform rash. Medscape, 2025 Apr 30. Dostupné na: www.medscape.com/viewarticle/novel-topical-braf-inhibitor-shows-promise-managing-egfr-2025a1000ajj
Zhoršení sluchu lze přičíst 32 % případů demence
Audiometricky zjištěné zhoršení sluchu jakéhokoliv stupně bylo v prospektivní studii ARIC-NC s 2946 jedinci ve věku 66–90 let (průměrný věk 75 let) podkladem vzniku téměř třetiny případů demence v průběhu následujících 8 let. Audiometricky stanovené zhoršení sluchu mělo 66 % účastníků studie, zatímco subjektivní zhoršení sluchu udávalo jen 37 %. Subjektivní zhoršení sluchu přitom s incidencí demence v následujících 8 letech nesouviselo. Větší riziko vzniku demence přičítané zhoršení sluchu bylo zjištěno u osob starších 75 let, žen a bělochů.
Autoři studie doporučují zaměřit se na vyšetření sluchu a na léčbu jeho ztráty u starší populace jako na strategii prevence demence.
Zdroj: Ishak E., Burg E. A., Pike J. R. et al. Population attributable fraction of incident dementia associated with hearing loss. JAMA Otolaryngol Head Neck Surg 2025 Apr 17: e250192, doi: 10.1001/jamaoto.2025.0192 [Epub ahead of print].
Přenos lepku polibkem lze snadno eliminovat
Studie prezentovaná v rámci Digestive Diseases Week 2025, který proběhl na začátku května v kalifornském San Diegu, ukázala, že jedinci s celiakií můžou bez rizika políbit člověka, který právě konzumoval gluten, pokud zapil toto jídlo vodou nebo pokud počkají 5 minut.
Jednalo se o průřezovou studii zahrnující 10 párů, vždy 1 jedince s celiakií a 1 bez celiakie. Hodnotila obsah lepku ve slinách u jedince s celiakií po 1minutovém polibku s otevřenými ústy a použitím jazyka s jedincem bez celiakie, který konzumoval lepek 5 minut před polibkem nebo těsně před polibkem, ovšem po vypití cca 1 dcl vody (4 oz). Množství lepku ve slinách osob s celiakií pouze ve 2 případech překročilo 20 ppm (mg/kg) a pouze 1 vzorek moči večer po polibku byl pozitivní na lepek. U žádného účastníka studie s celiakií se během 6–12 hodin po polibku neobjevily žádné příznaky.
Zdroj: Larkin M. Can sharing a kiss lead to gluten transfer? Medscape, 2025 May 5. Dostupné na: www.medscape.com/viewarticle/can-sharing-kiss-lead-gluten-transfer-2025a1000ass
(zza)
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Jak zdraví matek a otců ovlivňuje láskyplná péče o dítě?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2025/18
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- 10 tipů pro praxi, jak podpořit zdraví dětí nastupujících do mateřské školy
- Přínos flexibilních 3D modelů kostí při nácviku a plánování operací