Axitinib v kombinaci s chemoterapií u pacientů s pokročilým nemalobuněčným karcinomem plic
Axitinib je perorální inhibitor tyrosinkináz receptoru pro vaskulární endotelový růstový faktor. Klinická studie fáze II hodnotila účinek a bezpečnost axitinibu kombinovaného s konvenční chemoterapií ve složení cisplatina/gemcitabin u pacientů s nemalobuněčným karcinomem plic.
Úvod
Nemalobuněčný karcinom plic (non-small-cell lung cancer [NSCLC]) je heterogenní histologická skupina zahrnující adenokarcinom, epidermoidní (skvamózní) karcinom a velkobuněčný karcinom, jež dohromady tvoří přibližně 85 % všech plicních nádorů. Pacienti s lokálně pokročilým či metastazujícím NSCLC dosahují 5letého přežití v < 3 % všech případů.
Zlatým standardem v léčbě pokročilého NSCLC je dvousložková chemoterapie, jejímž základem jsou platinové deriváty. Přidáním třetího cytostatika do kombinace nebyl prokázán žádný benefit v celkovém přežívání pacientů. Výzkum se proto zaměřil na léčiva cílené terapie, především na kombinaci antiangiogenní terapie s konvenční chemoterapií.
Axitinib inhibuje tyrosikinázové receptory pro vaskulární endotelový růstový faktor (VEGF). Byla prokázána jeho protinádorová aktivita s přijatelnou mírou toxicity jak v monoterapii, tak i v kombinaci s chemoterapií ve složení cisplatina/gemcitabin nebo karboplatina/paklitaxel.
Metodika studie a její výsledky
Cílem studie bylo zhodnotit bezpečnost a účinnost axitinibu v kombinaci s cisplatinou a gemcitabinem u nemocných s pokročilým skvamózním NSCLC. Axitinib byl podáván perorálně v počáteční dávce 5 mg 2× denně (titrována v rozmezí 2−10 mg) a pacienti byli zároveň léčeni chemoterapií cisplatina/gemcitabin v třítýdenním cyklu. Po ukončení maximálně 6 cyklů chemoterapie se s axitinibem pokračovalo v monoterapii. Primárním cílovým parametrem studie byla míra objektivní odpovědi definovaná dle kritérií RECIST (Response Evaluation Criteria in Solid Tumours).
Z 38 léčených pacientů měl 1 nemocný (2,6 %) úplnou odpověď na léčbu, u 14 pacientů (36,8 %) byla zaznamenána částečná odpověď, 9 pacientů (23,7 %) dosáhlo stabilního onemocnění a u 3 nemocných (7,9 %) byla potvrzena jeho progrese. Medián přežití bez progrese činil 6,2 měsíce a medián celkového přežití 14,2 měsíce. Pravděpodobnost přežití 12 a 24 měsíců byla odhadnuta na 63,2 %, resp. 30,8 %.
Mezi nejčastější nežádoucí účinky patřily nauzea (42,1 %), anémie (31,6 %) a zvracení (28,9 %). Ze závažných nežádoucích účinků byla nejčastěji hlášena neutropenie a hypertenze (13,2 % u obou nežádoucích účinků). Hemoptýza se objevila u 3 pacientů (7,9 %) a v jednom případě (2,6 %) byla fatální.
Závěr
Kombinovaná léčba axitinibem spolu s cisplatinou/gemcitabinem prokázala protinádorovou aktivitu u pacientů s pokročilým NSCLC s přijatelně nízkým rizikem závažných toxických nežádoucích účinků. Výsledky studie předběžně ukazují, že medián celkového přežití u pokročilého NSCLC může být prodloužen nad hranici 12 měsíců. Vzhledem k tomu, že v této studii není k dispozici referenční rameno pro samostatnou léčbu cisplatinou/gemcitabinem, však prozatím nelze přesněji určit, nakolik je kombinovaná léčba výhodnější oproti podávání chemoterapie samostatně.
(rej)
Zdroj: Bondarenko I. M., Ingrosso A., Bycott P. et al. Phase II study of axitinib with doublet chemotherapy in patients with advanced squamous non–small-cell lung cancer. BMC Cancer 2015 May; 15: 339; doi: 10.1186/s12885-015-1350-6.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Dětská onkologie OnkologieOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Plastožravé bakterie, střevní plísně, sladké receptory a depresivní teenageři – „jednohubky“ z výzkumu 2025/19
- Síla mateřské lásky působí i na maminky-osvojitelky
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Tirzepatid – nová éra v léčbě nadváhy a obezity
- AUDIO: Praktičtí lékaři jsou pro pacienty branou ke špičkové péči
Mohlo by vás zajímat
- "Železem saturovaný" hovězí laktoferin zlepšuje chemoterapeutický účinek tamoxifenu u léčby basal-like karcinomu prsu u myší
- Předchozí zánětlivá onemocnění plic zvyšují riziko rozvoje nádoru plic
- Epitelové buňky v aspirované tekutině z bradavky znamenají vyšší riziko karcinomu
- Odhaleny geny zodpovědné za rezistenci k tamoxifenu
- Trvající pokles mortality na karcinom ledviny v Evropě
- Časná fyzioterapie může zabránit lymfedému po operaci karcinomu prsu