Výskyt klíšťové encefalitidy mezi americkými turisty cestujícími do Evropy a Asie v letech 2000–2009

14. 5. 2019

Každoročně je v Evropě a Rusku zaznamenáno asi 10 000 případů klíšťové encefalitidy (KE). Centrum pro kontrolu nemocí (CDC) revidovalo všechny případy KE mezi americkými turisty v letech 2000–2009.

Virus klíšťové encefalitidy je prostřednictvím klíšťat nejčastěji přenášeným arbovirem. Každoročně je v Evropě a Rusku zaznamenáno asi 10 000 případů klíšťové encefalitidy (KE). Centrum pro kontrolu nemocí (CDC) revidovalo všechny případy KE mezi americkými turisty v letech 2000–2009. U všech jedinců byla prokázána přítomnost IgM protilátek v séru a většina z nich měla bifázický průběh nemoci. Pouze u pacienta, který cestoval do Číny, byl pozorován monofázický průběh.

Případ 1

Muž ve věku 57 let byl přijat do nemocnice v Utahu s horečkou 39,3 °C, tachykardií, změnami v chování, tremorem pravého ramene a pravostrannou rigiditou. V anamnéze uvedl cestu do Ruska, kde měl opakovaně klíště. Nemoc se u něho projevila 15 dní před přijetím s horečkou, myalgiemi a kašlem. Příznaky se zlepšily po podání empirických antibiotik. Podstoupil rovněž léčbu i. m. penicilinem. Příznaky však progredovaly a při přijetí byl pacient dezorientovaný a stuporózní. V likvoru byla přítomna lymfocytární pleocytóza a zvýšená hladina proteinu. Vyšetření magnetickou rezonancí ukazovalo na levostranný mozkový edém s ischemickými změnami talamu a striata. Byla diagnostikována encefalitida neznámého původu. Léčba probíhala pod clonou antibiotik a kortikosteroidů.

Případ 2

Dívka ve věku 15 let byla přijata do nemocnice v New Yorku s akutní encefalitidou neznámé etiologie. V anamnéze uvedla cestu po Číně. Přisátí klíštěte negovala. Onemocnění se nejprve projevilo průjmem a horečkou a přes empirickou léčbu antibiotiky a acyklovirem se její mentální status zhoršoval. Po přijetí do New Yorku již měla výraznou afázii, hemiplegii a hyperreflexii. Na MRI byly přítomny bilaterální léze talamu a bazálních ganglií. Po prolongované hospitalizaci byla přeložena na rehabilitaci.

Závěr

Pacienti, kteří cestovali po Evropě či Rusku, měli bifázický průběh onemocnění, v anamnéze uvedli kousnutí klíštětem a neměli neurologické důsledky. U pacienta cestujícího po Číně byl zaznamenán průběh monofázický a v anamnéze neměl uvedeno přisátí klíštěte. Neurologické důsledky u něj zaznamenány byly.

(ena)

Zdroj:
Centers for Disease Control and Prevention: Morbidity and Mortality Weekly Report, Tick -Borne Encephalitis Among U.S. Travelers to Europe and Asia 2000–2009, March 26, 2010, 59 (11), 335–338.Štítky
Infekční lékařství
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se