Sunitinib v první linii léčby metastatického karcinomu ledviny
Sunitinib v první linii léčby metastatického karcinomu ledviny dosahoval v komparativní studii v primárním hodnoceném parametru, tj. v mediánu přežití bez progrese onemocnění lepších výsledků ve srovnání s léčbou interferonem alfa.
Sunitinib v první linii léčby metastatického karcinomu ledviny dosahoval v komparativní studii v primárním hodnoceném parametru, tj. v mediánu přežití bez progrese onemocnění (PFS – progression free survival) lepších výsledků ve srovnání s léčbou interferonem alfa.
K sekundárním parametrům se řadí celkové přežití (OS – overall survival) a procento léčebných odpovědí. Procento léčebných odpovědí vyznělo příznivě opět pro sunitinib, kde dosahovalo 47 %, zatímco u interferonu bylo dosaženo léčebné odpovědi pouze ve 12 %. Ve skupině sunitinibu došlo navíc ke stabilizaci onemocnění ve 40 %.
Medián celkového přežití byl u sunitinibu 26,1 měsíce a u interferonu alfa 21,8 měsíce. Nejpřesnější údaje o účincích sunitinibu však přináší analýza provedená u pacientů, kteří dostávali terapii pouze podle protokolu a nebyli následně převáděni na jinou léčbu. U těchto pacientů byl medián přežití u sunitinibu 28,1 měsíce oproti 14,1 měsíce u pacientů léčených interferonem alfa. U pacientů, kteří byli v průběhu léčby převedeni (cross-over) z interferonu alfa na sunitinib, dosáhl medián celkového přežití 26,4 měsíce oproti 20 měsícům u skupiny léčených interferonem alfa.
Je pozoruhodné, že u metastazujícího karcinomu ledviny byl při léčbě sunitinibem poprvé překonán medián přežití dva roky. Toho se dosud nepodařilo dosáhnout žádnou jinou terapií.
Zajímavé je také farmakoekonomické srovnání sunitinibu s ostatními léky (sorafenib, temsirolim, kombinace bevacizumab + interferon alfa) užívanými v léčbě renálního karcinomu. Náklady na terapii sunitinibem v desetiletém horizontu byly mírně vyšší ve srovnání se sorafenibem a nižší ve srovnání s temsirolimem a kombinací bevacizumab + interferon alfa.
V neposlední řadě pacienti léčení sunitinibem dosáhli nejvyššího prodloužení kvality života (QALYs – quality-adjusted life years) ve srovnání se všemi ostatními léčebnými preparáty. Nejefektivnější volbou v poměru nákladů a přínosu byl tedy jednoznačně sunitinib.
(jos)
Zdroj: MUDr. Tomáš Doležal, Ph.D., Ústav farmakologie 3. LF UK, Plzeň, předneseno na ASCO Chicago 2008, Abstract 5024, 5048, ICACT 2008, Abstract OR 20.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Hodné, zlé nebo ošklivé? Jak je na tom vejce?
- Prázdné kalorie, inteligentní brýle, neviditelné pláště a lidoopí genom – „jednohubky“ z výzkumu 2025/15
- Jak lékaře i další zdravotníky ohrožuje únava ze soucitu
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2025/14