Růstový hormon může být účinný u malých SGA dětí
Terapie růstovým hormonem může pomoci zvýšit dospělý vzrůst u původně hypotrofických novorozenců ("small for gestational age" – SGA), kteří svůj růstový deficit nevyrovnaly během prvních třech let života.
Terapie růstovým hormonem může pomoci zvýšit dospělý vzrůst u původně hypotrofických novorozenců ("small for gestational age" – SGA), kteří svůj růstový deficit nevyrovnaly během prvních třech let života. Naznačují to výsledky metaanalýzy, kterou provedli odborníci z římské univerzity Tor Vergat a jež bude zveřejněna v zářijovém čísle časopisu Pediatrics.
Efektivita růstového hormonu u SGA dětí je stále předmětem diskuze
Ačkoliv SGA děti mají vysoké riziko, že budou v dospělosti malého vzrůstu, většina z nich ještě před třetím rokem života dohoní výšku svých vrstevníků zrychleným růstem. Výška přibližně 10 % z nich zůstane i nadále pod třetím percentilem v celém průběhu dětství, adolescence i dospělosti. Přestože výsledky uvedené metaanalýzy jsou poměrně slibné, odpověď SGA dětí na terapii růstovým hormonem je velmi variabilní. Proto bude potřeba další výzkum, který by identifikoval možné faktory, na nichž je uspokojivá odpověď na tuto léčbu závislá. Růstový hormon byl nedávno schválen jako možná léčba malých SGA dětí ve Spojených státech i v Evropě, avšak efektivita této léčby je stále předmětem diskuze.
Aby určili efektivitu růstového hormonu v této indikaci, provedli doktorka Arianna Marioana a doktor Stefano Cianfarani z univerzity Tor Vergata metaanalýzu dat pocházejících ze čtyř randomizovaných studií (celkem 391 dětí) nalezených v databázích Medline a Cochrane Central Register of Controlled Trials během listopadu 2008.
Z výsledků vyplynulo, že děti léčené růstovým hormonem dosáhly ve srovnání s neléčenými kontrolami v dospělosti signifikantně vyššího vzrůstu. Přitom nebylo zjištěno, že by vyšší dávka růstového hormonu (67 mikrogramů na kilogram a den) byla více (nebo méně) účinná než nižší dávka (33 mikrogramů).
Zatímco výsledky naznačují, že růstový hormon může u SGA dětí zvýšit výšku v dospělosti, není zatím jisté, zda toto zvýšení je vůbec klinicky relevantní. Na tento problém se podle autorů uvedené studie bude muset zaměřit další výzkum a další diskuze o účinnosti léčby růstovým hormonem u SGA dětí malého vzrůstu. Autoři zároveň poznamenávají, že pouze dvě ze čtyř studií použitých v metaanalýze splňovaly kritéria pro důkaz vysoké kvality, a proto jsou potřeba další dlouhodobé vysoce kvalitní studie, které by zhodnotily přínos léčby růstovým hormonem u SGA dětí malého vzrůstu.
(vek)
Zdroj: Pediatrics 2009; 124: e1–e13.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Proč jsou nemocnice nepřítelem spánku? A jak to změnit?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2024/42
- MUDr. Jana Horáková: Remise již dosahujeme u více než 80 % pacientů s myastenií
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul