Příprava svačiny pro děti se zažívacími potížemi vyžaduje fantazii a zkušenost
Přes týden je každodenní starostí rodičů, jejichž děti chodí do školy, nachystání svačiny. Potomek často ale svačinu ve škole vůbec nejí, protože trpí neustálými zažívacími potížemi označovanými jako „syndrom dráždivého tračníku“.
Přes týden je každodenní starostí rodičů, jejichž děti chodí do školy, nachystání svačiny. Potomek často ale svačinu ve škole vůbec nejí, protože trpí neustálými zažívacími potížemi označovanými jako „syndrom dráždivého tračníku“. Připravit svačinu pro takové dítě naštěstí není nic složitého. Vyžaduje jen trochu znalostí, kreativity a experimentování.
Staré známé žaludeční a střevní potíže
Popis syndromu dráždivého tračníku naleznete v knihách nebo na internetu v češtině nebo pod anglickou zkratkou IBS (irritable bowel syndrome). Jde o poruchu zažívání, která je funkční, nikoli organická. Při vyšetřeních tedy nelze nalézt jakoukoliv organickou příčinu, jako jsou např. žaludeční vředy, krvácení, polypy ve střevě, výchlipky střeva (divertikly) nebo střevní infekce. Funkční porucha je neznámého původu, často psychického, začíná při velkém stresu nebo až po infekci, kterou jste během jejího průběhu nezaznamenali.
Projevuje se bolestivostí břicha, nadýmáním, neustálými průjmy, zácpami nebo jejich vzájemným střídáním. To může být důvodem, proč dítě odmítá sníst svačinu nebo jídlo obecně. Funkční poruchu nelze léčit, možný je pouze zásah psychologa a léčba konkrétních příznaků (bolest, nadýmání, zácpa, průjem). Zcela nejlepší je však správná dieta, zkrátka připravit svačinu či jídlo tak, že tyto obtíže vůbec nepůsobí.
Potraviny, které nedráždí
Ve škole jsou během přestávek a oběda často dostupné jen nezdravé poživatiny, jako jsou pizza, párek v rohlíku nebo hot dog, hamburgery, pizza, hranolky, bonbóny nebo jiné sladkosti. Najít potraviny, které nedráždí zažívací trakt a přitom chutnají dobře, není lehké. Je třeba to brát jako výzvu. Důležité je:
- vyhnout se umělým sladidlům,
- vyhnout se potravinám způsobujícím nadýmání (banán, fazole, ředkvičky, hrášek, oříšky, rozinky a další),
- zahrnout do jídla nebo svačiny vlákninu (světlé pečivo, těstoviny, ovesné vločky, cereálie, sója, hnědá rýže, rajčata, kiwi, hruška, mrkev),
- pít heřmánkový čaj, sójové mléko nebo sodovku (na Moravě se říká „sifon“), nepít limonádu (na Moravě se říká „sodovka“).
Svačinu připravujte s předstihem, nejlépe večer
Svačinu připravte jako sendviče, dají se pohodlně přenášet i jíst za pochodu. U hlavního jídla omezte majonézu, sýr a mléčné výrobky, častým důvodem nadýmání nebo větrů je totiž intolerance laktózy (alergie na mléčnou bílkovinu). Dejte přednost sójovému masu nebo rybám. Svačinu připravujte už večer a nechte v chladničce, ráno nebude tolik času si se svačinou pohrát. Připravte i něco k pití do láhve, ať si dítě nekupuje ve škole něco, co mu nedělá dobře. Ze stejného důvodu přibalte i jednu sladkost.
Dítěti můžete dopřát i něco sladkého
Touhu po sladkém uspokojí mnoho potravin, které přitom nedráždí žaludek či střeva – sezamové pečivo, mandle, med, čokoláda na vaření, ovesné vločky či cereálie.
(ercp)
Zdroj:
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Tisícileté topoly, mokří psi, stárnoucí kočky a ospalé octomilky – „jednohubky“ z výzkumu 2024/41
- Menstruační krev má značný diagnostický potenciál, mimo jiné u diabetu
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Virtuální realita v psychologii. Technologie brněnských vědců zefektivní terapii fobií