#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Potíže s pomočováním: buďte dítěti oporou

15. 5. 2019

Noční pomočování je poměrně častým problémem. Podle odhadů trpí takzvanou noční enurézou asi pětina všech dětí ve věku 5 let. Obtíže se však nevyhýbají starším ani mladším jedincům. Tento problém dokáže napáchat značné škody na psychické pohodě dítěte. Dobrá zpráva je, že potíže se dají úspěšně řešit. Je však třeba se obrnit trpělivostí a být dítěti velkou oporou.

Psychologický dopad pomočování

Určitě není nic nepříjemnějšího, než když vás ze sladkého snění vytrhne „vlhká nehoda“. Noční pomočování má výrazný vliv na sebevědomí rozvíjejícího se dětského organismu. Polovina dětí trpících nočním pomočováním trpí pocitem viny, zmatku a ponížení. Závažnost problému podtrhuje i fakt, že děti ve svém žebříčku stresu zařadily noční pomočování na třetí místo hned za rozvod a rodičovské hádky. Děti tak vnímají problém nočního pomočování hůře než kupříkladu šikanu, kterou zařadily až na čtvrtou příčku. Velkou roli v psychické pohodě dítěte hraje především rodina a prostředí, ve kterém dítě vyrůstá. Děti, jež jsou kvůli nočnímu pomočování svými rodiči nebo sourozenci trestány, mají mnohem nižší sebevědomí a trpí většími úzkostmi než děti z rodin, které řeší problém s nadhledem a dítě spíše povzbuzují než trestají.

Problémy doma i ve škole

Noční pomočování vede k pocitům provinilosti, což se může odrazit ve změně chování dítěte. Postižení jedinci současně mají pocit, že ztrátou kontroly nad svým močovým měchýřem ztrácejí i kontrolu nad svým životem. Ve škole se psychický dopad pomočování nejčastěji projevuje zhoršením klasifikace, zlobením až agresivním chováním vůči spolužákům. Děti trpící nočním pomočováním mají také větší problém navázat kontakty a otevřít se okolnímu světu. Takřka noční můrou se pak pro ně stává školní výlet nebo přespání u kamaráda. Obava z vlhké noční nehody je připravuje o mnoho zážitků, které jsou důležité pro zdravý vývoj jejich osobnosti. Strach z odhalení a následné posměšky a týrání od vrstevníků je tak pronásledují po celou dobu přítomnosti jejich obtíží.

V hlavní roli rodič

Rodiče hrají důležitou roli v psychické pohodě dítěte. Rozumný pohled na věc a soucítění s dítětem výrazně zvyšují sebevědomí dítěte a zahánějí pocity úzkosti. Naopak časté trestání vede k výraznému poklesu sebevědomí a v drtivé většině případů ještě zhoršuje obtíže s nočním pomočováním. Rodič se tak bez nadsázky stává kapitánem, jenž určuje směr cesty. Pokud budete ke svému dítěti vřelí, vyjádříte mu svou podporu a s citem mu jeho problém vysvětlíte, výrazně se to odrazí na jeho sebevědomí a často i na intenzitě obtíží.

(holi)

Zdroje:
www.myvmc.com
chealth.canoe.ca



Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#