Plánujete přestat kouřit? Poradíme, jak na to!
30. 9. 2015
Kouření představuje jeden z významných faktorů přispívajících ke vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Závislost na tabáku se přitom také řadí mezi choroby, které je možné léčit. Jak nejsnáze se cigaret zbavíte?
- Abyste zvýšili své šance na úspěch, vyhledejte odborníka přes závislost na tabáku. Vedle specializovaných center se touto problematikou zabývají také někteří konkrétní lékaři – kardiologové, pneumologové, onkologové a další. K dispozici je také Linka pro odvykání kouření, na kterou je možné se obrátit s jakýmkoliv souvisejícím dotazem.
- Stanovte si „den D“. Datum, kdy plánujete típnout svou poslední cigaretu, zaznamenejte do diáře a předem oznamte svému okolí. Čas, který vám do očekávaného okamžiku ještě zbývá, věnujte přípravě na první dny nekouření. Můžete snižovat počet vykouřených cigaret nebo zakoupit méně oblíbenou značku.
- Ještě před „dnem D“ si udělejte seznam situací, které máte neodmyslitelně spojené s cigaretou. Kouříte ráno po probuzení? Po sexu? Při čekání na autobus? O pauze v práci? S kolegy v baru? Ve stresu či z radosti? … Pokud jste odhalili své kuřácké rituály, změňte je. Při čekání na autobus se vyzbrojte knihou, po probuzení si místo cigarety dejte osvěžující sprchu, pauzu v práci vyplňte zdravou svačinkou apod.
- Alespoň v počátečním období se pokud možno vyhněte nejvíce rizikovým situacím, jako je chození do hospod a barů, kde ostatní kouří. Konzumace alkoholu by navíc mohla nebezpečí opětovného sáhnutí po cigaretě ještě zvýšit.
- Pokud jste na nikotinu závislí také fyzicky, ptejte se v lékárně po možnostech takzvané substituční terapie. Dostupné jsou nikotinové žvýkačky, náplasti, inhalátory či pastilky. Důležité je také jejich správné užívání tak, aby byla dávka nikotinu dostačující a nedošlo k poddávkování či naopak předávkování.
- V některých případech je vhodné také užívání léků, které zmírňují projevy abstinenčního syndromu. Jde o léky vázané na předpis, který vám může vystavit jakýkoliv lékař.
- Zbavte se „kuřáckého nádobíčka“. Nemilosrdně vyhoďte všechny poschovávané popelníky, oblíbené zapalovače a cigarety poslední záchrany.
- Své rozhodnutí nekouřit podpořte vypráním kouřem zapáchajících záclon, vyčistěním interiéru automobilu či novou výmalbou bytu, kde se dříve kouřilo.
- Své okolí poproste, aby vaše rozhodnutí respektovalo. Pokud žijete s kuřákem, neměl by kouřit před vámi, v bytě, ve společném autě a své cigarety by měl nosit pouze u sebe.
- Odvykání kouření jde nejsnadněji s podporou rodiny, přátel a odborníků – lékařů či psychologů.
(veri)
Zdroj:
www.webmd.com
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Kongresy
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
Odborné události ze světa medicíny
26. 5.
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Čichám, čichám člověčinu aneb k čemu nám slouží čich
- Jak se sladit v srdci i v hlavě aneb mozek zamilovaných v akci
- Láska je láska! A co na to věda? „Jednohubky“ z výzkumu – 2025/20
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Plastožravé bakterie, střevní plísně, sladké receptory a depresivní teenageři – „jednohubky“ z výzkumu 2025/19