Odpověď na léčbu pegintronem u asijské a bělošské populace
Dosud publikované studie již dříve prokázaly, že etnikum je velice důležitým prediktorem výsledků léčby pegylovaným interferonem (PEG-IFN) s ribavirinem (RBV) u pacientů s chronickou hepatitidou C.
Dosud publikované studie již dříve prokázaly, že etnikum je velice důležitým prediktorem výsledků léčby pegylovaným interferonem (PEG-IFN) s ribavirinem (RBV) u pacientů s chronickou hepatitidou C. I když se předpokládá, že hispánci a Afroameričané dosahují setrvalé virologické odpovědi (SVR) s menší pravděpodobností, než je tomu u bělochů (Kavkazů), zdá se, že Asiati dosahují SVR častěji. Nicméně v některých studiích byl genotyp viru hepatitidy C (HCV) určen pomocí testu INNO-LiPA, který může špatně označit a tím zaměnit lépe léčitelný genotyp 6 za genotyp 1.
Americká studie publikovaná v časopise The American Journal of Gastroenterology srovnávala dosažení SVR mezi pacienty z řad bělochů a asijských Američanů s HCV genotypy 1 a 2/3, přičemž genotypy HCV byly přesně klasifikovány pomocí sekvenční analýzy. Do studie bylo zařazeno 269 HCV pozitivních a do té doby neléčených pacientů s genotypem 1 nebo 2/3, kteří byli následně léčeni PEG-IFN s RBV od ledna 2001 do listopadu. Vyšetřovanou skupinu tvořilo 157 bělochů a 112 Asiatů.
Z řad pacientů s genotypem 1 dosáhlo SVR 45 % bělochů a 52 % Asiatů (P = 0,37). Z pacientů s genotypem 2/3 dosáhlo SVR 77 % Asiatů a 74 % bělochů (P = 0,7). Po zohlednění věku, hladin alaninaminostraferázy (ALT), vstupní virové nálože, HCV genotypu a adherence k léčbě nebylo dle vícerozměrné logistické regrese prokázáno, že by asijské etnikum predikovalo dosažení SVR. Separátní analýzou však bylo zjištěno, že Asiaté s HCV genotypem 1 nebo 1b, určeným méně přesným INNO-LiPA testem, dosahovali SVR významně častěji než běloši s genotypem 1 (64 % vs. 45 %, P = 0,03).
Závěrem lze shrnout, že v případě, že byl genotyp HCV určen přesně a spolehlivě, se dařilo asijským Američanům i jedincům z řad kavkazské populace s HCV genotypem 1 nebo 2/3 dosahovat SVR s podobnou pravděpodobností.
(mik)
Zdroj: Am J Gastroenterol 2010; 105: 1110–1115; doi: 10.1038/ajg.2009.635
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Pomůže v budoucnu s triáží na pohotovostech umělá inteligence?
- Spermie, vajíčka a mozky – „jednohubky“ z výzkumu 2024/38
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Jak nám pocit vděčnosti pomáhá snáze se rozloučit se životem