Očkování proti klíšťové encefalitidě v Německu
I když široká veřejnost chápe a uznává pravidlo, že prevence je lepší nežli léčba, ne každý se podle tohoto pravidla chová. Příkladem je takzvaná vakcinační únava vedoucí k tomu, že lidé zanedbávají doporučená očkování.
I když široká veřejnost chápe a uznává pravidlo, že prevence je lepší nežli léčba, ne každý se podle tohoto pravidla chová. Příkladem je takzvaná vakcinační únava vedoucí k tomu, že lidé zanedbávají doporučená očkování. Také proto se stále nedaří snížit výskyt některých infekcí, proti kterým je k dispozici účinné očkování.
Na rozdíl od sousedního Rakouska je v Německu proočkovanost dětí i dospělých proti klíšťové encefalitidě (KE) stále poměrně nízká. Tato skutečnost byla diskutována na 2. národní konferenci o očkování, která proběhla 8. a 9. února tohoto roku ve Stuttgartu. Konference je pořádána díky společné iniciativě ministrů zdravotnictví jednotlivých spolkových zemí. Podle odborníků je vakcinační únava částečně důsledkem spolehlivé účinnosti očkování samotného. Nemoci, které ještě před několika generacemi byly běžně rozšířené a obávané, nyní díky svému vzácnému výskytu ztratily mnoho ze své naléhavosti a u lidí již nevyvolávají obavy ani potřebu se před nimi chránit.
Jednou z oblastí, kde se vakcinační únava projevuje, je očkování proti klíšťové encefalitidě. Na rozdíl od infekčních chorob přenosných z člověka na člověka není očkování proti KE záležitostí kolektivní ochrany, a každý proto musí nést odpovědnost pouze sám za sebe. Celkově se míra proočkovanosti proti klíšťové encefalitidě v Německu nepřetržitě zvyšuje, o čemž svědčí studie provedená v letech 2005 až 2010. Nicméně i když na územích s častým výskytem infikovaných klíšťat absolvovalo přibližně 50 % populace alespoň jedno očkování proti KE, jen asi 30 % populace má dokončené celé základní očkování.
Jak efektivně lze výskyt KE pomocí očkování snížit, je možné vidět na příkladu Rakouska. Díky rozsáhlé informační kampani je dnes proočkovanost v Rakousku asi 86–88 %. S nárůstem proočkovanosti klesl roční počet onemocnění z původních přibližně 700 na asi 70 případů.
(vek)
Zdroj: Očkování – realita a vize. Kniha abstraktů z 2. národní konference o očkování. Stuttgart 8.–9. února 2011.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Infekční lékařstvíOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Plastožravé bakterie, střevní plísně, sladké receptory a depresivní teenageři – „jednohubky“ z výzkumu 2025/19
- Síla mateřské lásky působí i na maminky-osvojitelky
- Jak zdraví matek a otců ovlivňuje láskyplná péče o dítě?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Tirzepatid – nová éra v léčbě nadváhy a obezity
Mohlo by vás zajímat