Infliximab je účinný v léčbě cystické fibrózy i Crohnovy nemoci
Cystická fibróza je nejčastější autozomálně recesivní chorobou ohrožující život u bělošských dětí. Její incidence je 1 případ na každých 2500 živě narozených novorozenců.
Cystická fibróza je nejčastější autozomálně recesivní chorobou ohrožující život u bělošských dětí. Její incidence je 1 případ na každých 2500 živě narozených novorozenců. Cystická fibróza je charakterizována anomální funkcí exokrinních žláz a způsobuje ji mutace v genu CFTR (= cystic fibrosis transmembrane conductance regulator), který je lokalizován na 7. chromozomu. Bylo popsáno již více než 400 jeho různých mutací, přičemž nejčastější je delece kodonu pro aminokyselinu fenylalanin na 508. místě molekuly (Δ F508).
Onemocnění postihuje dýchací a zažívací systém pacientů a je charakteristické tvorbou abnormálně hustého hlenu v těchto orgánech. Nejčastější příčinou mortality jsou plicní komplikace, ale choroba se rovněž prezentuje postižením gastrointestinálního traktu nebo žlučových cest.
Naproti tomu Crohnova nemoc je chronické zánětlivé střevní postižení, které může být lokalizováno v průběhu celého gastrointestinálního traktu. Spojitost mezi Crohnovou chorobou a cystickou fibrózou (CF) je známá, existují studie o prevalenci u pacientů s Crohnovou nemocí, kteří trpí CF až 17x častěji než referenční populace.
Ve World Journal of Gastroenterology lékaři publikovali první kazuistiku pacienta s CF a Crohnovou nemocí, který byl léčen infliximabem. Po zahájení této léčby došlo ke zlepšení nálezu v colon a také ke zlepšení celkového stavu pacienta bez infekčních komplikací a zejména bez snížení plicních funkcí.
Tato studie potvrzuje předešlá data týkající se pravděpodobnosti, že zánět dýchacích cest u CF hraje klíčovou roli v poškození plic a že tento zánět je zprostředkován TNF alfa. Z toho důvodu vede použití protilátek proti TNF alfa nejen ke zlepšení Crohnovy nemoci, ale navíc zabraňuje zhoršování plicních funkcí, zřejmě díky protizánětlivému účinku na obojí – tedy na střeva i plíce.
(pes)
Zdroj:
Vincenzi F. World J Gastroenterol 2010;16(15):1924–1927.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Tisícileté topoly, mokří psi, stárnoucí kočky a ospalé octomilky – „jednohubky“ z výzkumu 2024/41
- Menstruační krev má značný diagnostický potenciál, mimo jiné u diabetu
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Virtuální realita v psychologii. Technologie brněnských vědců zefektivní terapii fobií