Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí zveřejnilo nová fakta o výskytu KE

14. 5. 2019

Koncem roku 2012 uveřejnilo Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (European Centre for Disease Prevention and Control, ECDC) přehlednou zprávu o výskytu klíšťové encefalitidy (KE) v Evropě.

Koncem roku 2012 uveřejnilo Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (European Centre for Disease Prevention and Control, ECDC) přehlednou zprávu o výskytu klíšťové encefalitidy (KE) v Evropě. Zpráva obsahuje epidemiologická data z celkem dvaceti evropských zemí z let 2000 až 2010.

Nejrizikovější jsou pobaltské státy

Zveřejněné údaje ukazují, že ve sledovaných zemích se nachází mnoho rizikových oblastí z hlediska nákazy KE. Většina evropských zemí má sice systém sledování výskytu KE, ale protože se jednotlivé systémy mezi sebou mnohdy liší, není vždy snadné porovnat výskyt KE v jednotlivých zemích. Autoři zprávy zdůrazňují, že jednotlivé země by měly zlepšit a harmonizovat své systémy sledování výskytu KE, ale především klást větší důraz na prevenci, tedy informovanost o rizikových oblastech, a rovněž dostupnost očkování.

Celkový počet případů KE zůstává v rámci sledovaného období relativně stabilní a pohybuje se od 1 900 do 2 630 případů za rok v 16 zemích, ze kterých jsou k dispozici spolehlivá data. Výjimkou jsou roky 2003, 2006, 2009 a 2010, kdy došlo ke znatelnému nárůstu počtu onemocnění (3 113, 3 206, 3 397, respektive 3 077 případů za rok).

Největší riziko nákazy KE je podle zprávy ECDC v pobaltských zemích a ve střední a východní Evropě a konkrétně Česká republika patří mezi země s nejvyšším výskytem tohoto onemocnění. V rámci České republiky zmiňuje zpráva jako zvláště rizikový region jižních Čech a také upozorňuje, že v rámci ČR se nakažená klíšťata postupně šíří do stále vyšších nadmořských výšek.

Řešením problému je důsledná prevence

Podle autorů zprávy je překvapivé, jak velký počet případů KE se každý rok v Evropě objevuje. Vzhledem k tomu, že před nákazou se lze chránit očkováním a k dispozici máme bezpečné a účinné vakcíny (účinnost přesahuje 95 %), měl by být výskyt onemocnění mnohem nižší. Chránit se očkováním by měli v ideálním případě všichni obyvatelé rizikových oblastí a také turisté z jiných částí Evropy, kteří rizikové oblasti navštěvují.

(vek)

Zdroj: New overview of surveillance data on tick- borne encephalitis in Europe. Press release. European Centre for Disease Prevention and Control, Stockholm, 2012.Štítky
Infekční lékařství
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se