Alergické bronchopulmonální mykózy u pacientů s astmatem
Alergická bronchopulmonální mykóza (ABPM) je klinický syndrom spojený s citlivostí imunitního systému na různé houby, zejména pak druhu Aspergillus, které často kolonizují dýchací cesty u astmatiků. Jeho včasná a přesná diagnostika a také léčba kortikosteroidy je klíčová v prevenci vzniku plicní fibrózy.
Alergická bronchopulmonální mykóza (ABPM) je klinický syndrom spojený s citlivostí imunitního systému na různé houby, zejména pak druhu Aspergillus, které často kolonizují dýchací cesty u astmatiků. Jeho včasná a přesná diagnostika a také léčba kortikosteroidy je klíčová v prevenci vzniku plicní fibrózy.
Studie z východní Indie
Právě výskyt alergické bronchopulmonální mykózy u astmatiků hodnotili ve své studii lékaři z oddělení tuberkulózy a respiračních onemocnění lékařské školy v indické Kalkatě. Ti výsledky svého pozorování publikovali v odborném medicínském periodiku Lung India. Do své studie zahrnuli celkem 126 astmatických pacientů, u kterých byla testována citlivost na dvanáct různých houbových antigenů – Aspergillus fumigatus, Aspergillus flavus, Aspergillus niger, Aspergillus tamari, Alterneria alternata, Cladosporum herbarum, Curvularia lunata, Penicillium sp., Fusirium solari, Rhizopas nigricans, Candida albicans a Phoma tropicallis. K testování byly použity kožní testy a případný výskyt alergických mykóz byl hodnocen podle standardních kritérií. K potvrzení astmatu a případných bronchiektázií bylo použito vyšetření HRCT a spirometrie. Výsledky byly velice zajímavé.
Aspergillus vede
Ze 126 pacientů byly u 40 subjektů pozitivní kožní testy. U deseti z nich pak byla diagnostikována přímo alergická bronchopulmonální mykóza. Z těchto deseti případů jich devět měl na svědomí kmen Aspergillus, zbývající jednu pak kmen Penicillium. Většina případů byla zachycena již v poměrně pokročilém stadiu onemocnění ABPM. Všichni pacienti s potvrzeným ABPM navíc měli výrazně nižší FEV1 ve srovnání s pacienty, kteří sice měli pozitivní kožní test, ale ABPM se u nich zatím neprojevila. Jako nejvíce senzitivní i specifický parametr hodnocení se ukázaly být snímky centrálních bronchiektázií na HRCT.
Indičtí lékaři tedy zjistili, že u astmatiků existuje poměrně výrazná skupina pacientů, kteří jsou ABPM ohroženi. Proto je třeba astmatiky testovat na citlivost k houbám, neboť léčba tohoto syndromu není nikterak náročná ani nákladná, ale následky mohou být pro pacienty katastrofální.
(kam)
Zdroj: Sarkar A. et al.: Occurrence of allergic bronchopulmonary mycosis in patients with asthma: An Eastern India experience. Lung India. 2010 Oct; 27 (4): 212–6.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorostOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Pomůže v budoucnu s triáží na pohotovostech umělá inteligence?
- Spermie, vajíčka a mozky – „jednohubky“ z výzkumu 2024/38
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
Mohlo by vás zajímat