Abusus drog v těhotenství a poruchy spánku u dětí
Expozice drogám v prenatálním období je vázána s poruchami spánku u dětí. Tak zní jeden ze závěrů studie, kterou v červnu prezentovali američtí vědci.
Expozice drogám v prenatálním období je vázána s poruchami spánku u dětí. Tak zní jeden ze závěrů studie, kterou v červnu prezentovali američtí vědci. Jako hlavního původce těchto problémů vidí nikotin a zdůrazňují fakt, že poruchy spánku v raném věku předpovídají poruchy spánku i ve věku pozdějším.
Zmíněná studie čítala 139 matek, které pozorovaly spánek svých dětí, a to ve věku od 18 měsíců do 9 let. Každý rok pak s dětmi docházely do centra, kde absolvovaly řadu testů, zahrnující zhodnocení kognitivních schopností či doplnění anamnestických údajů včetně nemocnosti.
Z těchto dětí 23 nebylo vystaveno účinkům drog vůbec, matky 55 dětí během těhotenství braly kokain, ať už samotný, nebo v kombinaci s dalšími drogami, a 61 dětí bylo prenatálně vystaveno jiným drogám než kokainu. Jednalo se o opiáty, marihuanu, nikotin či alkohol. Ostatní charakteristiky se lišily napříč jednotlivými podskupinami, například porodní hmotnost dítěte, socioekonomické poměry rodiny, abúzus drog i nadále po porodu apod.
Výsledky nejsou nijak překvapivé, neboť u dětí, které byly prenatálně vystaveny účinku drog, se mnohem častěji vyskytovaly poruchy spánku ve srovnání s dětmi s nulovou expozicí. Poruchami spánku je na tomto místě míněno obtížné usínání, častější probouzení a také noční děsy. Je jistě třeba přihlédnout i k faktu, že v rodinách s přetrvávajícím abúzem drog je problematické samo zajištění péče o dítě, což mimo jiné zahrnuje i zcela nepravidelný denní režim. A ten se na kvalitě spánku rovněž podepisuje.
Ze jmenovaných drog byl pak prokázán nejhorší dopad nikotinu, a to nejen prenatálně, ale také během kojení. Vykouření 1 až 3 cigaret bezprostředně před kojením má za následek čtyř až pětinásobné zvýšení hladiny nikotinu v mateřském mléce. Okamžitě poté, co matky kouřily, strávily děti prokazatelně méně času spánkem.
Přesto není kouření matky vedeno jako kontraindikace kojení, neboť benefity mateřského mléka nesporně převyšují rizika expozice nikotinu.
(pes)
Zdroj: SLEEP 2008: Abstract 0251. Presented June 10, 2008. American Academy of Sleep Medicine.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Pomůže v budoucnu s triáží na pohotovostech umělá inteligence?
- Spermie, vajíčka a mozky – „jednohubky“ z výzkumu 2024/38
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?