#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Zpráva o projektu
Nové metody elektronického vzdělávání


Vyšlo v časopise: Úraz chir. 13., 2005, č.1

Klinika dětské chirurgie a traumatologie 3. LF UK ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze Krči je jedním z partnerských řešitelů grantu Evropské Unie, Programu Sokrates – Minerva. Grant má název Healthfacil a má usnadňovat vzdělávání v oblasti zdravotnictví a sociální péče. Je postaven na metodách „e-learning“.

Projekt si klade za cíl posílení efektivity kontinuálního profesního vývoje (CPD) ve zdravotnictví a sociální péči vytvořením vývojového programu s on-line podporou pro učitele usnadňující učení („educator – facilitator“). Dalším úkolem je založení školy pro medicínské a zdravotně sociální pedagogy – facilitátory, kde budou školeni a akreditováni učitelé, pracující v oblasti zdravotnictví a příbuzných profesních oblastech (střední zdravotní školství, sociální služba, administrativa, apod.). Bude vytvořena pozice on-line připojeného vzdáleného pedagoga – facilitátora, pracujícího pomocí strukturovaného programu profesního vývoje. Facilitační vývojové programy mají přístup dohlížitele (tutora), učitele a dostupnost specializovaných zdrojů elektronickou cestou tak, že bude možné vytvořit „virtuální třídu“.

Hlavním řešitelem projektu Healthfacil je pracoviště univerzity v Sheffieldu v Anglii, spoluřešiteli pak univerzitní pracoviště v italském Milánu, belgickém Leuvenu, holandském Nijmegenu, slovinské Ljubljaně a u nás v Praze-Krči. V praxi se práce na projektu realizují pomocí centrální webové interaktivní stránky (www.healthfacil.org), kde jsou dostupné všechny dokumenty projektu.

V každém partnerském státě je vytipovaná skupina učitelů (learner), kteří při výuce ve svých skupinách (mediků, sester, ale třeba i rodičů nemocných dětí, apod.) používají facilitační metody. Získávání těchto facilitačních zručností pomocí elektronického studia s on-line diskuzí, přizpůsobení konkrétním podmínkám a realizace facilitačních metod při práci se skupinou jsou hlavní náplní projektu. V každé národní skupině je jeden dohlížitel (tutor) který vyhodnocuje efektivitu facilitace pedagogických procesů a sumarizuje výstupy.

Závěrem k úvodu do této, i pro nás jako pedagogy doposud poměrně složité problematiky, je nutno říci, že použití metody e-learning, facilitačních postupů v práci se skupinou a ostatních metodik moderní pedagogiky je jistě budoucností nejen výuky ve kterékoli oblasti zdravotnictví, ale i postupem ke zvýšení efektivity práce klinických kolektivů v kontinuálním profesním vývoji.

prof. MUDr. Petr Havránek, CSc.

Klinika dětské chirurgie a traumatologie

3. LF UK ve FTNsP v Praze, Krči


Štítky
Chirurgie všeobecná Traumatologie Urgentní medicína

Článek vyšel v časopise

Úrazová chirurgie

Číslo 1

2005 Číslo 1
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Svět praktické medicíny 1/2024 (znalostní test z časopisu)
nový kurz

Koncepce osteologické péče pro gynekology a praktické lékaře
Autoři: MUDr. František Šenk

Sekvenční léčba schizofrenie
Autoři: MUDr. Jana Hořínková

Hypertenze a hypercholesterolémie – synergický efekt léčby
Autoři: prof. MUDr. Hana Rosolová, DrSc.

Význam metforminu pro „udržitelnou“ terapii diabetu
Autoři: prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., MBA

Všechny kurzy
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#