K významnému životnímu jubileu prof. MUDr. Oldřicha Fryce


Vyšlo v časopise: Soud Lék., 58, 2013, No. 1, p. 12
Kategorie: Osobní sdělení

Jubilant se narodil 30. 10. 1932 v Teplicích. Maturoval na Gymnáziu v Plané u Mariánských Lázní. Po studiu a promoci na Fakultě všeobecného lékařství UK v Praze se od samého počátku lékařské praxe věnoval zejména morfologickým oborům, tj. patologii a soudnímu lékařství. V oboru patologické anatomie nejprve působil v Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích, pak v Krajské nemocnici v Karlových Varech, poté na Katedře patologické anatomie Ústavu pro doškolování lékařů v Praze a následně v Okresní nemocnici v Mostě. Po odchodu z republiky do Švýcarska v r. 1968 pracoval v oboru patologické anatomie v Kantonální nemocnici v Neuchatelu. Vzhledem k odborným schopnostem a jazykovým znalostem posléze získal místo na Univerzitním ústavu soudního lékařství v Ženevě.

Nejen nadání, ale též nesmírná píle, pečlivost a pracovitost přispěly u našeho jubilanta k odborným a vědeckým úspěchům, zejména v soudním lékařství i toxikologii.

U příležitosti uznání samostatnosti oboru soudního lékařství Federací švýcarských lékařů získal v Bernu roku 1981 titul Specialisty v oboru soudního lékařství. V roce 1982 byl habilitován docentem a v roce 1985 pak jmenován profesorem soudního lékařství na Univerzitě v Ženevě.

Významná je pedagogická činnost jubilanta. Již na Katedře patologické anatomie Ústavu pro doškolování lékařů v Praze připravoval lékaře k atestaci z patologické anatomie. Ve Švýcarsku pořádal v oboru soudního lékařství kurzy na Lékařské fakultě i Právnické fakultě v Ženevě, ale též pro potřeby policie, např. v Institutu švýcarské policie v Neuchatelu nebo pro kantonální policii v Ženevě a Bernu.

Rozsáhlá je i publikační aktivita jubilanta, zvláště v oborech patologické anatomie, soudního lékařství, toxikologie, genetiky, dopravní medicíny, ale i ve spolupráci s klinickými obory.

Rovněž nelze opominout významné zahraniční mise prof. Fryce, kterých se z pověření OSN a Mezinárodního výboru Červeného kříže opakovaně účastnil na Blízkém východě – v Libanonu, Sýrii, Izraeli, Iráku a Iránu. Oběma uvedenými institucemi spolu s Amnesty International byl pověřen misí v Rwandě a Burundi. Odbornou náplní zmíněných misí byla zejména identifikace a posuzování poranění.

Po roce 1989 umožnily politické změny v naší republice, aby prof. Fryc opět navštívil svoji rodnou zem a k naší radosti se také plně zapojil do odborného a společenského dění v České i Slovenské republice. Významně je oceňována jeho pedagogická aktivita, zejména přednášky v kontinuálních kurzech postgraduálního vzdělávání, pořádaných IPVZ pro soudní lékaře, v nichž kromě vlastních zkušeností předává i odborné informace o aktuálních poznatcích oboru v zahraničí. Za významné, mj. i pro zvýšení prestiže oboru, je nutné považovat opakované členství prof. Fryce v atestační komisi pro obor soudního lékařství v ČR. Tím, že umožnil několika mladým soudním lékařům stáž na svém pracovišti v Ženevě, výrazně přispěl k aplikaci nejnovějších poznatků oboru a vybudování první forenzněgenetické laboratoře na soudnělékařském pracovišti u nás.

Řadu let se prof. Fryc aktivně účastní soudnělékařských sjezdů, odborných konferencí a pracovních dnů pořádaných Českou společností soudního lékařství a soudní toxikologie i Slovenskou soudnělékařskou společností, některých, např. Ostravských dnů forenzních věd, dokonce pravidelně. Jeho odborné přednášky jsou účastníky vždy se zájmem očekávány a vysoce hodnoceny.

Nelze opomenout ani činnost jubilanta v redakční radě časopisu Soudní lékařství, stejně jako jeho četné recenze knižních publikací v oboru a oponentské posudky habilitačních i jiných kvalifikačních prací.

Prof. Fryc je členem mnohých národních i mezinárodních společností – soudního lékařství, patologické anatomie, lékařské genetiky, úrazové medicíny aj.

Získal četná uznání v ČR i na Slovensku, k nimž náleží mj. Čestná medaile České lékařské společnosti J. E. Purkyně, Medaile Slovenské lékařské společnosti, Čestné členství výboru České společnosti soudního lékařství a soudní toxikologie i Čestné členství výboru Slovenské společnosti soudního lékařství.

Při všech pracovních i společenských aktivitách si profesor Fryc získává obdiv i svým milým a společenským přístupem se smyslem pro humor. Je klidný, rozvážný a vždy tolerantní k ostatním.

Jsme vděčni osudu, že je nám po řadu let dopřáno s jubilantem v oboru soudního lékařství těsně spolupracovat, zejména v oblasti postgraduálního vzdělávání. Velice si vážíme jeho osobnosti pro hodnoty odborné i lidské.

Našemu významnému jubilantovi prof. MUDr. Oldřichu Frycovi upřímně přejeme do mnoha dalších let pevné zdraví, stálý a pro něho již příslovečný životní elán, ale také radost z mnoha jeho dalších odborných, pedagogických, vědeckých i osobních úspěchů.

Ad multos annos!

Přemysl Klír a František Vorel

Adresa pro korespondenci:

doc.MUDr.Přemysl Klír, CSc.

Subkatedra soudního lékařství IPVZ

FN Na Bulovce, Budínova 2, 180 81 Praha 8

tel.: 266 083 437

email: premysl.klir@email.cz


Štítky
Patologie Soudní lékařství Toxikologie

Článek vyšel v časopise

Soudní lékařství

Číslo 1

2013 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se