#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Pooperační léčba očního zánětu bromfenakem

Bromfenak je velmi silné nesteroidní antirevmatikum (NSAID), podle SPC indikované k léčbě očního zánětu u dospělých pacientů po operaci katarakty. Aplikuje se 1 kapka 2× denně po dobu 2 týdnů od výkonu. Co od něj lze reálně čekat? Poznatky na toto téma sdílela s účastníky sympozia MUDr. Zlatislava Tulingerová z oční kliniky Lexum v Ostravě.

Mechanismus působení

Strukturou se molekula bromfenaku liší od molekuly amfenaku pouze atomem bromu na pozici čtvrtého uhlíku, což zvyšuje lipofilitu a penetraci rohovkou a zesiluje trvání účinku i inhibiční působení na cyklooxygenázu 2 (COX-2). Tento enzym je exprimován jako reakce na zánět, poranění (operaci) a bolest. Jeho aktivace vede k přeměně kyseliny arachidonové na zánětlivé působky (prostaglandiny) a jejich aktivace následně k projevům očního zánětu, jako jsou hyperémie, mióza, bolest či zhoršené vidění z důvodu vzniku cystoidního makulárního edému (CME). Inhibice COX-2 je proto nezbytná v kontrole pooperačního zánětu.

In vitro bylo prokázáno, že bromfenak vykazuje při inhibici COX-2 oproti jiným očním NSAIDs přibližně 3–4× vyšší účinnost (například v porovnání s diklofenakem 4násobnou). Po jedné topické dávce bromfenaku lze měřit jeho hladiny ve všech očních tkáních v průběhu prvních 2 hodin a přetrvávají až po dobu 24 hodin. V komorové tekutině mohou přetrvávat v účinné koncentraci po dobu 12 hodin, což umožňuje dávkování pouze 2× denně.

Poznatky ze studií

Zahraniční studie naznačují velmi vysokou účinnost tohoto léčiva v prevenci i léčbě CME, a to v nižší i vyšší koncentraci a při dobré bezpečnosti, respektive s minimálním rizikem zvýšení nitroočního tlaku například ve srovnání s kortikoidní terapií. Multicentrická randomizovaná studie z roku 2018 zkoumala na souboru 914 nediabetických pacientů vliv topických kortikoidů, NSAIDs a jejich vzájemné kombinace z hlediska rozvoje CME po operaci katarakty. Po rozdělení do 3 skupin (1 : 1 : 1) pacienti 2 dny před operací a po ní aplikovali buď bromfenak, nebo dexamethason, případně kombinaci obou látek. Probandi léčení kombinací vykázali nejmenší riziko rozvoje klinicky významného makulárního edému po operaci katarakty.

Pokud jde o bezpečnostní profil bromfenaku, za 9 let se pouze u 4 pacientů v Japonsku a USA (z 20 milionů probandů) vyskytly vážné rohovkové nežádoucí účinky (NÚ), přičemž ve všech případech se jednalo o osoby s preexistujícím onemocněním rohovky a bromfenak byl použit off-label. SPC potom uvádí jako méně časté NÚ abnormální pocity v oku, erozi rohovky, svědění, bolest nebo zarudnutí očí. Autorka sdělení proto zdůraznila nutnost sledovat v průběhu léčby pacienty s větší poruchou integrity rohovky, extrémně suchým okem nebo diabetiky.

Zkušenosti z praxe

Vlastní zkušenosti přednášející odpovídají závěrům výše uvedené studie. Bromfenak je na jejím pracovišti aplikován standardně 2× denně po dobu 2 týdnů po operaci katarakty a refrakční výměně čočky (včetně implantace multifokální či torické varianty) spolu s přípravkem obsahujícím kombinaci antibiotika a dexamethasonu podávaným 5× denně 1 týden. Dalšími indikacemi jsou podání po sekundární implantaci nitrooční čočky nebo v případě kombinované operace katarakty a lamelární transplantace rohovky v rámci jednoho zákroku. „To vše podle našich zkušeností vede ke snížení pooperačního dyskomfortu, bolesti a zánětu a také k prevenci rozvoje cystoidního makulárního edému,“ uzavřela dr. Tulingerová.

   

Eva Srbová
redakce proLékaře.cz

   

Zdroj: Tulingerová Z. Bromfenac – jedinečné a velmi silné NSAID. XXXI. výroční sjezd České oftalmologické společnosti ČLS JEP, Hradec Králové, 22. září 2023.

Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#