#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Dnešním stěžejním cílem v boji s COVID-19 je ochránit rizikové pacienty

Nejvýznamnější rizikový faktor hospitalizace i úmrtí kvůli COVID-19 představuje věk nad 65 let – v této populační skupině je riziko 60× vyšší. V konkrétních českých datech z Ministerstva zdravotnictví ČR za období od listopadu 2022 až do začátku listopadu 2023 spadá 93 % všech úmrtí na COVID-19 do skupiny 65letých a starších. Tato data prezentoval ve své přednášce primář interního oddělení Nemocnice Znojmo MUDr. Zdeněk Monhart, Ph.D., FEFIM. Máme nějaký terapeutický potenciál, který – obávám se – není úplně využitý tak, aby v absolutních číslech byla situace lepší,“ podotkl k tomuto problému.

   

Kdy je indikovaná antivirotická léčba?

Nové „Mezioborové stanovisko k použití antivirotik v prevenci progrese COVID-19“ publikované v dubnu 2023, na němž se podílelo několik odborných společností včetně České internistické společnosti ČLS JEP, mimo jiné konkretizuje, kteří pacienti jsou indikovaní k terapii antivirotiky – jedná se o osoby s vysokým rizikem progrese. Největším „driverem“ špatné prognózy je potom věk nad 65 let, dále jsou to závažné poruchy imunity, závažná chronická plicní onemocnění v dispenzarizaci a řada internistických diagnóz, například:

  • obezita s BMI ≥ 35 kg/m2
  • věk > 55 let + současně léčená arteriální hypertenze
  • věk > 55 let + BMI ≥ 30 kg/m2
  • diabetes mellitus léčený perorálními antidiabetiky nebo inzulinem
  • chronické onemocnění ledvin v dispenzarizaci
  • jaterní cirhóza

„Zkrátka se jedná o typické pacienty interních ambulancí,“ konstatoval lakonicky autor sdělení při pohledu na tento souhrn.

Studie EPIC-HR

U pacientů s vysokým rizikem progrese dotčené stanovisko doporučuje podávat antivirotika, přičemž při jejich výběru má být zohledněna účinnost dosažená v klinických studiích. Snížení rizika hospitalizace nebo úmrtí do 28. dne v souvislosti s COVID-19 bylo primárním cílem studie EPIC-HR, kde bylo po dobu 5 dnů každých 12 hodin podáváno perorální antivirotikum nirmatrelvir/ritonavir v dávce 300/100 mg (2 tablety + 1 kapsle) nebo placebo.

Do konečné analýzy bylo zahrnuto 2113 pacientů a vyplynulo z ní snížení rizika hospitalizace o 89 %, pokud byla léčba studovaným antivirotikem zahájena od nástupu příznaků do 3 dnů, o 86 %, pokud byla nasazena do 5 dnů. Ve skupině aktivně léčené nebylo do 28. dne žádné úmrtí, zatímco v placebové zemřelo několik účastníků. Potvrdily se tedy účinnost i bezpečnost. Sekundární cílový ukazatel tvořily výsledky u rizikové populace, tj. pacientů 65letých a starších, kde byl zjištěn opět statisticky významný rozdíl v primárním cílovém ukazateli. Z hlediska bezpečnosti nebyl zjištěn statisticky významný rozdíl, výskyt nežádoucích účinků byl i při podávání nirmatrelviru/ritonaviru nízký.

Rizikové pacienty se vyplatí testovat

Výše zmíněné mezioborové stanovisko tedy doporučuje antivirotickou terapii u pacientů ve věku 65 let a více, se závažnou poruchou imunity, závažným chronickým plicním onemocněním a kombinací komorbidit nebo věkem nad 55 let a komorbiditami – tyto osoby se podle názoru přednášejícího určitě vyplatí testovat. „Pacient ve věku 45–50 let, který nemá komorbidity a má známky respiračního infektu, si má lehnout do postele a vzít si paracetamol a horký čaj; je málo rizikový a testovat se nemusí. Rizikoví pacienti by se měli při známkách respiračního onemocnění otestovat co nejdříve, a to i v případě příznaků, nad kterými by se před 4 lety přivřelo oko, a jsou indikovaní k podávání antivirotik u COVID-19,“ uvedl s tím, že za lék 1. volby v tomto případě považuje perorální nirmatrelvir/ritonavir.

„COVID-19 rozhodně nemáme za sebou. Doufáme, že podzim 2023 bude lepší než předchozí, ale ta nemoc tady pořád je,“ konstatoval v závěru. „Rizikový pacient by se měl otestovat, nerizikový se testovat nemusí, protože na jeho pozitivní test nebude nic navazovat, možná maximálně spíš sociální stigmatizace.“ 

   

Eva Srbová
redakce proLékaře.cz

   

Zdroje:
1. Monhart Z. COVID-19 – kam jsme se posunuli? XXX. kongres České internistické společnosti ČLS JEP, Brno, 10. 11. 2023.
2. Mezioborové stanovisko k použití antivirotik v prevenci progrese COVID-19. Společnost infekčního lékařství ČLS JEP, Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP, Sdružení praktických lékařů ČR, Česká pneumologická a ftizeologická společnost ČLS JEP, Česká internistická společnost ČLS JEP, Česká odborná společnost klinické farmacie ČLS JEP, 20. 4. 2023.

   

Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#