Revamil v léčbě popálenin

10. 9. 2017

Použití vlhkého krytí na bázi sterilního lékařského medu k léčbě chronických a špatně se hojících ran je již mnoho let známé a používané. Cílem izraelské studie bylo ověřit hypotézu, že produkty na bázi medu by mohly mít přínos i v léčbě popálenin.

Hypotéza

Východisky pro základní hypotézu této studie byly dva předpoklady: Medem impregnovaná gáza nebude adherovat k povrchu popáleniny. A med díky svému antibakteriálnímu efektu, hyperosmolaritě a dalším vlastnostem pozitivně přispěje k procesu hojení.

Metodika a průběh studie

Pro krytí ran bylo použito vlhké krytí ve formě impregnované gázy Revamil Wound Dressing. V případě potřeby ovšem pacientům byla podávána i antibiotika a analgetika.

Do studie byli zařazeni pouze nemocní s popáleninami neprostupujícími celou kožní vrstvu. Byly vyřazeni pacienti s alergií na med. Všichni účastníci byli poučeni o způsobu a průběhu terapie a podepsali informovaný souhlas. Byli léčeni krytím Revamil se sekundárním pěnovým obvazem. Obvaz byl měněn 2–3× týdně, dokud nedošlo k uzdravení nebo dokud nebyla odpověď na léčbu shledána nedostatečnou a nedošlo ke změně terapie.

Sledovaní pacienti a výsledky léčby

Do studie byli zařazeni 4 pacienti: 1 žena a 3 muži. Příčinami popálení byly opaření horkou vodou, popálení horkým jídlem, opaření vroucím olejem a výbuch kanystru s benzinem. Popáleniny se nacházely v oblasti rukou, obličeje a dolní končetiny.

U 3 pacientů bylo dosaženo kompletního zhojení v rozmezí 13–47 dnů, po 5–20 převazech. Jeden pacient si v průběhu léčby stěžoval na bolestivost po překrytí obvazem Revamil a byl převeden na léčbu krémem se sulfadiazinem stříbrným. Jeden pacient, který měl zasažené obě ruce, byl na jedné ruce léčen Revamilem a na druhé sulfadiazinem stříbrným. Ruka léčená Revamilem se hojila lépe, proto byl po 8 dnech Revamil nasazen i na druhou ruku. Ruka léčená Revamilem od počátku se zhojila s lepším výsledným stavem kůže.

 

Obr.: Hojení popáleniny s použitím impregnované gázy Revamil Wound Dressing: počáteční stav, stav po 14 dnech léčby, stav po 33 dnech léčby

Závěr

Vlhké krytí na bázi medu se v léčbě popálenin osvědčilo, a lze jej proto doporučit pro léčbu povrchových popálenin a popálenin nepostihujících celou kožní vrstvu.

(norg)

Zdroj: Wanszelbaum A. Honey gauze used for treating and healing burns. Dostupné na: www.biologiq.nl/UserFiles/Honey gauze Revamil used for treating and healing burns -  dr Wanszelbaum.pdf Štítky
Dermatologie Dětská dermatologie Farmacie Farmakologie Chirurgie všeobecná Interní lékařství Sestra Farmaceutický asistent Všeobecná sestra
Partner sekce Pro Hojení ran na PL, pozor na URL.
Nejnovější kurzy
Základy léčby nehojících se ran
Autoři: MUDr. Jan Stryja, Ph.D.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se