#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Biologická léčba SLE u dětských pacientů

15. 5. 2025

Pokud se systémový lupus erythematodes (SLE) rozvine již v dětském věku, má obvykle těžší průběh než u dospělých a standardní terapie často není dostatečně účinná. Své zkušenosti s biologickou léčbou SLE u dětí sdílela v rámci Setkání center biologické léčby pro SLE a LN, konaného 20.–21. 3. 2025 v Praze, MUDr. Kateřina Šingelová z Centra vysoce specializované péče pro vzácná dětská revmatická a autoinflamatorní onemocnění ERN RITA Kliniky pediatrie a dědičných poruch metabolismu 1. LF UK a VFN v Praze (KPDPM).

Systémový lupus u dětí

Systémový lupus erythematodes je relabující chronické zánětlivé autoimunitní onemocnění s různorodou klinickou a laboratorní manifestací. U dětí se SLE vyskytuje vzácně, odhadovaná incidence se pohybuje v rozmezí 0,3–0,9/100 000 dětí za rok. Juvenilní SLE je u většiny pacientů diagnostikován okolo 12 let věku.1 Pediatrická forma onemocnění bývá aktivnější než u dospělých, se zvýšenou mírou renálních, neurologických a hematologických manifestací, rychlejší akumulací poškození a vyšší úmrtností upravenou podle věku.1, 2

Pediatričtí pacienti jsou obvykle léčeni kombinací kortikosteroidů, imunosupresiv, antimalarik a nesteroidních antiflogistik.3 Tíže onemocnění navíc často vyžaduje podávání vyšších dávek kortikosteroidů a v některých případech i imunosupresiv, přičemž obě tyto modality mohou mít významné vedlejší účinky.2

Biologická terapie pro dětské pacienty

Jedinou schválenou cílenou léčbou pediatrické formy SLE je monoklonální protilátka belimumab, která působí jako antagonista solubilního aktivačního proteinu lidských B lymfocytů (BLyS). Vysoká hladina BLyS u pacientů se SLE podporuje přežívání autoreaktivních B buněk. 4

Účinnost, bezpečnost, snášenlivost a farmakokinetika intravenózního belimumabu v dávce 10 mg/kg u dětí ve věku 5–17 let s aktivním SLE bez těžké lupusové nefritidy byla hodnocena v multicentrické dvojitě zaslepené placebem kontrolované studii fáze II. Zúčastnilo se jí 93 dětí, z nichž bylo 53 randomizováno k přidání belimumabu a 40 k přidání placeba ke standardní terapii. Primárním sledovaným parametrem byl počet pacientů s odpovědí na léčbu dle indexu SRI-4 (SLE Responder Index) v 52. týdnu sledování. Studie neměla dostatečnou statistickou sílu, její výsledky jsou tedy pouze popisné.3

Výsledky klinického hodnocení

Po roce sledování dosáhlo odpovědi SRI-4 53 % pacientů léčených belimumabem oproti 44 % z kontrolní skupiny (poměr šancí [OR] 1,49; 95% interval spolehlivosti [CI] 0,64–3,46). Při léčbě belimumabem bylo pozorováno o 64 % nižší relativní riziko závažného vzplanutí oproti placebu. Nejméně 1 závažné vzplanutí zažilo během 52týdenního sledování 17 % pacientů ze skupiny s belimumabem oproti 35 % z ramene s placebem (poměr rizik [HR] 0,36; 95% CI 0,15–0,86). Nebyla zjištěna žádná nová bezpečnostní rizika ve srovnání se známým bezpečnostním profilem intravenózního belimumabu u dospělých pacientů.3

Zkušenosti s belimumabem u dětí

MUDr. Šingelová sdílela zkušenosti s léčbou SLE na KPDPM, kde bylo od roku 2015 v péči 44 pacientů (z toho 38 dívek a 6 chlapců) s juvenilním SLE. Klinika momentálně pečuje o 19 dětí, 3 pacientky mají nasazenu biologickou léčbu (2 belimumab a 1 rituximab).

Kazuistika 1

U adolescentní dívky, jejíž matka má SLE diagnostikovaný od svých 21 let, byla v únoru 2022 zjištěna trombocytopenie (cca 40 × 109/l), v říjnu téhož roku se přidala únava a významný hmotnostní úbytek (7 kg za 2 měsíce). V prosinci 2022 byla dívka vyšetřena na revmatologii v místě bydliště pro artralgii pravého kolene a bylo provedeno i podrobné hematologické vyšetření, které ukázalo pozitivitu antifosfolipidových protilátek a Coombsova testu. Zpětným dotazováním se zjistilo, že problémy s kolenem započaly již v roce 2020.

V březnu 2023 došlo k progresi trombocytopenie (12 × 109/l) a dívka byla předána do péče KPDPM. Trombocytopenie byla zaléčena intravenózními imunoglobuliny (IVIG) v dávce 2 g/kg a dívce byla zavedena terapie hydroxychlorochinem, na který však rozvinula alergickou reakci s převážně kožními projevy.

Léčba proto byla změněna na kortikoterapii (nejprve pulz ve vysokých dávkách a poté jejich postupné snižování). Aby byla možná postupná detrakce kortikoterapie, do léčby musel být přidán azathioprin. Snížení dávek kortikosteroidů ovšem vedlo ke kritické trombocytopenii a v srpnu 2023 musely být opět podány IVIG.

Vzhledem k neuspokojivé hladině trombocytů i přes poměrně vysoké dávky kortikosteroidů (20 mg prednisonu denně) byla v listopadu 2023 nasazena léčba intravenózním belimumabem, na níž se během 14 měsíců podařilo dosáhnout hladiny trombocytů téměř 300 × 109/l a postupně vysadit kortikoterapii.5

Kazuistika 2

U náctileté dívky docházelo k nespecifickým potížím (leukopenie, fotosenzitivní exantém, artralgie) již od roku 2018, ale vzhledem k neadekvátní compliance rodiny se do péče hematologa dostala až v červnu 2022, v červenci téhož roku byl konzultován i revmatolog.

Byla zjištěna leukopenie, neutropenie, malární erytém, pozitivita antinukleárních, antifosfolipidových protilátek a revmatoidního faktoru. Anamnesticky byla přítomná cefalea, klinicky pak fotosenzitivní dermatitida a artralgie, dívka trpěla těžkými úzkostnými stavy. Bylo zjištěno, že otec pacientky se od 18 let léčí se SLE.

Dívce byl diagnostikován SLE a nasazena terapie anopyrinem pro zvýšené riziko trombózy. Léčba hydroxychlorochinem nemohla být zavedena pro alergickou reakci.

V lednu 2023 se dívka dostala do péče KPDPM s dominujícími psychickými projevy – únava, deprese, úzkostné stavy. Přítomen byl fotosenzitivní exantém a artralgie. V prosinci 2023 byla pro přetrvávající artralgii, malární raš a sialoadenitidu zahájena kortikoterapie, která vedla k významnému zlepšení stavu, a dávka kortikoidů mohla být postupně detrahována.

Po přibližně 5 měsících však došlo k relapsu, objevila se imunitní leukopenie, kožní projevy, sekundární Sjögrenův syndrom a intenzivní úzkostné stavy. V červenci 2024 byla proto zahájena léčba belimumabem, na níž je pacientka podle posledního hodnocení v březnu 2025 již několik měsíců zcela bez obtíží. Úzkosti ustoupily a dívka neudává ani žádné jiné psychické potíže.5

Závěr

SLE, který se manifestuje v dětském věku, mívá oproti onemocnění s nástupem v dospělosti horší prognózu a agresivnější průběh. Jedinou dosud schválenou cílenou terapií v indikaci aktivního SLE je pro děti od 5 let věku intravenózní belimumab, který v klinickém hodnocení redukoval aktivitu onemocnění i riziko těžkého vzplanutí.

Jak ukazují prezentované kazuistiky, u obou dívek došlo k poměrně velké diagnostické prodlevě, a to i přes přítomnost SLE v rodinné anamnéze. Na diagnózu SLE bychom v rámci diferenciální diagnostiky měli pomýšlet u každé dospívající dívky s opakovanou nevysvětlenou cytopenií.

(este)

Zdroje:
1. Kamphuis S., Silverman E. D. Prevalence and burden of pediatric-onset systemic lupus erythematosus. Nat Rev Rheumatol 2010; 6 (9): 538–546, doi: 10.1038/nrrheum.2010.121.
2. Wilkinson M. G. L., Rosser E. C. B cells as a therapeutic target in paediatric rheumatic disease. Front Immunol 2019; 10: 214, doi: 10.3389/fimmu.2019.00214.
3. Brunner H. I., Abud-Mendoza C., Viola D. O. et al.; Paediatric Rheumatology International Trials Organisation (PRINTO) and the Pediatric Rheumatology Collaborative Study Group (PRCSG). Safety and efficacy of intravenous belimumab in children with systemic lupus erythematosus: results from a randomised, placebo-controlled trial. Ann Rheum Dis 2020; 79 (10): 1340–1348, doi: 10.1136/annrheumdis-2020-217101.
4. SPC Benlysta. Dostupné na: www.ema.europa.eu/cs/documents/product-information/benlysta-epar-product-information_cs.pdf
5. Šingelová K. Biologická léčba SLE u dětských pacientů. Setkání center biologické léčby pro SLE a LN, Praha, 21. 3. 2025.



Štítky
Nefrologie Revmatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#