#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Zánět je nezávislým rizikovým faktorem pro vznik nádorů tlustého střeva u pacientů s ulcerózní kolitidou

18. 11. 2013

Souvislost mezi zánětlivou aktivitou a vznikem kolorektálního karcinomu (CRN) u pacientů s ulcerózní kolitidou (UC) je dobře popsána, nicméně v dostupných studiích není zohledněn vliv délky zánětu a případné protizánětlivé medikace na riziko vzniku CRN.

Souvislost mezi zánětlivou aktivitou a vznikem kolorektálního karcinomu (CRN) u pacientů s ulcerózní kolitidou (UC) je dobře popsána, nicméně v dostupných studiích není zohledněn vliv délky zánětu a případné protizánětlivé medikace na riziko vzniku CRN. Studie publikovaná v červnu tohoto roku se proto věnovala vlivu délky trvání zánětu, užívané terapie a dalších charakteristik pacientů na vznik CRN.

Shromážděna byla data od 141 pacientů s UC bez CRN (kontroly) a 59 pacientů s UC a CRN (studované případy). Uvedené dvě skupiny byly následně srovnány, co se týče rozsahu onemocnění, jeho trvání a věku pacientů. Ke zhodnocení celkem 4 449 histologických vzorků od pacientů byl použit nový šestibodový skórovací systém zánětlivé aktivity (HIA). Od pacientů byly následně zjištěny i informace o medikaci, kouření, primární sklerozující cholangitidě a rodinné anamnéze CRN.

Skupiny případů i kontrol byly podobné, co se týče počtu endoskopií, odebraných bioptických vzorků, vystavení steroidům či mesalazinu, počtu kuřáků i rodinné anamnézy CRN. Rozdíly byly v zastoupení žen a mužů, expozici imunomodulátorům a prevalenci primární sklerozující cholangitidy. V univariantní analýze bylo skóre HIA pozitivně asociováno s CRN (OR nárůst o 2,56 na jednu jednotku; P = 0,001), zatímco imunomodulátory včetně protizánětlivě působících léků (azatioprin, 6-merkaptopurin, metotrexát) riziko CRN snižovaly (OR 0,35; P < 0,01). Hodnota skóre HIA byla s nárůstem rizika vzniku CRN asociována rovněž v multivariantní analýze (OR 3,68; P = 0,001).

Ve studii případů a kontrol bylo zvýšené riziko vzniku CRN zjištěno u pacientů s UC s vyšší aktivitou zánětu. Užívání imunomodulačních a protizánětlivě působících léků riziko CRN snižovalo. Na základě těchto dat je vhodné pacienty s UC rozdělit do skupin podle míry rizika a zvolit odpovídající preventivní léčebnou strategii.

(epa)

Zdroj: Rubin D. T., Huo D., Kinnucan J. A., et al. Inflammation Is an Independent Risk Factor for Colonic Neoplasia in Patients With Ulcerative Colitis: A Case-Control Study. Clin Gastroenterol Hepatol. 2013 Jul 17; pii: S1542-3565(13)01035-5; doi: 10.1016/j.cgh.2013.06.023. [Epub ahead of print]



Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#