#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Zkušenost pacientů s RS s elektronickým autoinjektorem pro subkutánní aplikaci interferonu beta-1a

21. 9. 2012

Neustálé injekce snižují pacientům s relaps-remitentní formou roztroušené sklerózy (RS) komfort léčby a kvalitu života. Elektronické autoinjektory jsou nadějí, jak toto nepohodlí snížit na únosnou míru. Jaké s nimi mají tito pacienti zkušenosti?

Neustálé injekce snižují pacientům s relaps-remitentní formou roztroušené sklerózy (RS) komfort léčby a kvalitu života. Elektronické autoinjektory jsou nadějí, jak toto nepohodlí snížit na únosnou míru. Jaké s nimi mají tito pacienti zkušenosti?

Autoinjektor si vyzkoušela stovka pacientů

Existují názory, že je aplikace injekcí sám sobě pro pacienty obtížná a stresující. Nejčastějším problémem je, že si pacienti dávku jednoduše zapomenou aplikovat. Proto byl vyvinut speciální elektronický autoinjektor pro subkutánní (s. c.) použití. Na toto téma proběhla po dobu 12 týdnů prospektivní multicentrická otevřená (open-label) single-arm studie fáze IIIb. Zúčastnilo se jí 103 pacientů ve věku 18 až 65 let s relaps-remitentní RS, kteří do té doby dostávali ve specializovaných centrech třikrát týdně 44 ug interferonu beta-1a s. c. Po zařazení do studie jim bylo vysvětleno, jak mají autoinjektor sami doma správně používat. Po skončení měli hodnotit snadnost jeho použití, funkčnost a spolehlivost, spokojenost a celkové pohodlí.

Jaké byly tedy jejich ohlasy?

Pro porovnání zodpověděli pacienti před začátkem studie 8 otázek. Na konci 6. a 12. týdne od začátku používání autoinjektoru pak zodpověděli 38 otázek, které se týkaly jeho používání:

  • 12týdenní sledování dokončilo 88 pacientů (85 %),
  • 80 ze 103 pacientů (78 %) označilo zařízení za „snadno použitelné“ nebo „velmi snadno použitelné“,
  • 99 ze 103 pacientů (96 %) si bylo „jisto“ nebo „velmi jisto“ tím, jak zařízení používat,
  • 60 % pacientů bylo s užíváním velmi spokojeno,
  • 74 % pacientů chtělo v používání autoinjektoru nadále pokračovat,
  • 72 % pacientů by tento způsob aplikace sám sobě doporučilo ostatním,
  • za nejdůležitější považovali celkové pohodlí s aplikací interferonu v domácím prostředí,
  • hlášené nežádoucí účinky se shodovaly s klasickým podáním interferonu beta-1a. Šlo pouze o lokální reakce v místě vpichu – zarudnutí, otok, hematom či bolest.

Budoucností je léčba RS doma

Specializovaných center pro léčbu RS je v ČR jen patnáct. Nejsou tedy vždy pacientům dobře dostupná jak časově, tak vzdáleností od místa bydliště. Při častější administraci interferonu beta-1a, např. jednou týdně, je výhodné aplikovat léčebný přípravek doma. Nemluvě o finančních úsporách pro pacienty i zdravotnický systém. Používání elektronického autoinjektoru se ukázalo jako bezproblémové a pacientům s RS ve všech ohledech vyhovovalo. Stejně jako v případě používání adrenalinových per u alergiků a inzulinových per u diabetiků.

(ercp)

Zdroj: Singer B. et al.: Patient-rated ease of use and functional reliability of an electronic autoinjector for self-injection of subcutaneous interferon beta-1a for relapsing multiple sclerosis. Multiple Sclerosis and Related Disorders. April 2012, 2 (1): 87–94.


Štítky
Dětská neurologie Neurologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#