#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Nová diagnostická kritéria podporují včasné zahájení terapie léky modifikujícími průběh nemoci

4. 1. 2011

Pro léčbu roztroušené sklerózy (RS) je v současnosti registrováno několik preparátů – glatiramer acetát, mitoxantron a tři interferony. A ačkoliv všechny byly testovány ve fázi III randomizovaných kontrolovaných studií a byl prokázán jejich účinek ve srovnání s placebem, zatím žádná z těchto terapeutických možností nedokázala zastavit progresi choroby.

Pro léčbu roztroušené sklerózy (RS) je v současnosti registrováno několik preparátů – glatiramer acetát, mitoxantron a tři interferony. A ačkoliv všechny byly testovány ve fázi III randomizovaných kontrolovaných studií a byl prokázán jejich účinek ve srovnání s placebem, zatím žádná z těchto terapeutických možností nedokázala zastavit progresi choroby. A protože roztroušená skleróza je chronické a nepředvídatelné onemocnění, které se v klinickém průběhu u jednotlivých pacientů liší, bývá nasazení správné terapie oříškem i navzdory množství dostupných informací.

Relativně nedávno se lékaři a vědci zaměřili na časné zahájení terapie roztroušené sklerózy a tento postup podporuje i řada klinických důkazů. Navzdory pozitivním výsledkům studií u pacientů s klinicky izolovanými syndromy, kteří mají vysoké riziko rozvoje definitivní RS, se vedou debaty o tom, zda časná terapie u těchto pacientů ovlivňuje i dlouhodobou invaliditu. K tomuto tématu dříve chyběl dostatek údajů a dat, která by demonstrovala účinek léků modifikujících průběh nemoci (disease modifying drugs – DMD) na invaliditu spolu s ekonomickými dopady této léčby, což podporovalo spíše konzervativní přístup. Pro diagnostiku RS jsou však nyní využívána novější kritéria, která díky časné diagnóze umožňují i prakticky okamžité zahájení terapie. Ta by měla tlumit zánět, umožnit obnovu myelinu a zabránit ztrátě nervových vláken. Heslo „time is axon“ neboli „čas je nervové vlákno“ vedlo lékaře k přesunu terapeutické snahy do časných stadií RS.

Zmíněná McDonaldova kritéria nahradila v roce 2001 předcházející Poserova kritéria z doby před asi 20 lety a následná Schumacherova kritéria. Nová kritéria již zohledňují například magnetickou rezonanci, která diagnostiku usnadňuje zejména u pacientů s klinicky izolovanými syndromy a suspekcí na RS, a ulehčují diagnostiku RS u těch pacientů, jejichž příznaky jsou pro nemoc typické. Sem patří například monosymptomatická či relaps-remitentní forma. McDonaldova kritéria byla pak ještě v roce 2005 revidována, aby jasně definovala pojmy jako ataka, diseminace či pozitivní MRI.

(pes)

Zdroj: Christina Caon, Omar Khan: Multiple Sclerosis: A Case for Early Treatment. Medscape Neurology & Neurosurgery. Dostupné na www.medscape.com, publikováno on-line 13. srpna 2003.

http://www.medscape.com/viewarticle/459285



Štítky
Dětská neurologie Neurologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#