MUDr. Jana Kozáková: Bez údajů o onemocnění IPO nelze nastavit vakcinační strategii
Rok 2023 přinesl nárůst případů invazivních pneumokokových onemocnění (IPO) v Česku, jež nejvíce ohrožují malé děti a seniory. Jak si naše země stojí v rámci surveillance IPO, proč je problematický sérotyp 3 a jak důležitou roli hraje očkování v prevenci? Na tyto a další otázky odpovídá vedoucí Centra epidemiologie a mikrobiologie Státního zdravotního ústavu v Praze MUDr. Jana Kozáková.
Jaký význam má sledování epidemiologické situace IPO?
Sledování epidemiologické situace invazivních pneumokokových onemocnění je velmi důležité, zejména pro monitorování výskytu tohoto onemocnění na našem území. I když ne všechny případy IPO jsou zahrnuty v databázi Informačního systému infekční nemoci (ISIN) a Národní referenční laboratoře pro streptokokové nákazy SZÚ Praha (NRL/STR), poskytují tato data přehled o situaci v Česku. Díky těmto údajům lze zjistit, jaké sérotypy se u nás aktuálně vyskytují, a sledovat incidenci IPO v dětské i dospělé populaci.
Z databáze také vyplývá podíl jednotlivých vakcín proti pneumokokům, které byly aplikovány. Je rovněž možné analyzovat selhání očkování v případech, kdy pacient onemocní sérotypem obsaženým ve vakcíně, kterou byl očkován. Na základě výše uvedených skutečností jsou získána mezinárodně srovnatelná data umožňující mimo jiné hodnocení vakcinační strategie v Česku.
Kolik existuje sérotypů a které jsou u nás nejčastější?
Podle variant polysacharidového pouzdra lze v současnosti rozlišit více než 100 sérotypů Streptococcus pneumoniae. Aktuálně používaná metodika real-time PCR v Národní referenční laboratoři pro streptokokové nákazy (NRL/STR) rozlišuje 22 sérotypů a 20 séroskupin (jež zahrnují 55 sérotypů), celkem tedy 77 sérotypů. Nejčastěji byly v posledních letech zastoupené sérotypy 3, 19A, 8 a 4.
Ve kterých věkových kategoriích je zátěž IPO nejvyšší?
Nejohroženější skupinou jsou malé děti do 5 let věku a senioři starší 65 let. Právě pro tyto věkové kategorie je určeno očkování proti pneumokokům.
Lze vysledovat rozdíly v prevalenci jednotlivých sérotypů podle věku?
Celý systém surveillance (sledování) IPO je nastaven tak, aby bylo možné kategorizovat onemocnění podle věku pacienta. Sledujeme tedy prevalenci v jednotlivých věkových skupinách.
Existuji mezi jednotlivými sérotypy rozdíly? Například v závažnosti onemocnění, která mohou způsobit?
V současné době nemůžeme jednoznačně hovořit o závažnosti onemocnění na základě toho, kterými konkrétními sérotypy jsou způsobená. Víme však, které sérotypy se vyskytují častěji a které způsobují více úmrtí. Takzvané faktory virulence sledujeme i v NRL v rámci studií.
Proč je u nás sérotyp 3 nejčastější a tolik problematický?
Sérotyp 3 má ve srovnání s jinými pneumokokovými sérotypy mnoho jedinečných biologických vlastností. Je charakteristický silnou kapslí obklopenou slizovou vrstvou, která mu na krevní agarové plotně dodává mukoidní vzhled. Kvůli své vysoké invazivní kapacitě způsobuje závažné infekce, jako jsou komplikované pneumonie a empyémy, jež jsou spojené s vysokou mortalitou. Sérotyp 3 je běžnou příčinou IPO u dospělé populace až v 15 % případů.
Jaké jsou možnosti prevence IPO?
Jedinou možností je vakcinace proti pneumokokům.
Sledují se účinnost a případná selhání dostupných vakcín?
V NRL/STR sledujeme případy selhání vakcinace, kdy pacient onemocní sérotypem obsaženým v aplikované vakcíně, a tyto případy jsou hlášeny Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL).
Je aktuální stav hlášení IPO v Česku dostatečný?
V současné době máme k dispozici databázi IPO ČR, která vzniká spojením dat z ISIN a NRL/STR. Kvalita hlášení závisí na spolupráci s kolegy z krajských hygienických stanic, epidemiology a klinickými lékaři.
Rok 2023 byl již 16. rokem celorepublikového programu surveillance IPO, který probíhá v souladu s Metodickým návodem surveillance IPO z roku 2008 a vyhláškou č. 275/2010 Sb., příloha 21. Databáze surveillance IPO byla v roce 2023 připravena opět spojením dat NRL/STR a ISIN. Případy odpovídají platné evropské i české definici IPO, což zahrnuje závažná onemocnění s laboratorním průkazem pneumokoka v klinickém materiálu, který je za normálních podmínek sterilní.
Jakým způsobem hlásit IPO a proč je to důležité? Co vyplývá z aktuálních dat?
Systém hlášení IPO je dobře nastaven: Klinický lékař hlásí případ IPO epidemiologům, kteří případ dále sledují a zadávají údaje do databáze ISIN. Spojením této databáze s databází NRL/STR vzniká komplexní databáze IPO ČR. Bez údajů o onemocnění IPO není možné nastavovat efektivní preventivní opatření, zejména vakcinační strategii pro jednotlivé věkové kategorie v Česku.
V roce 2023 bylo v rámci surveillance do databáze IPO v Česku zařazeno celkem 585 případů. Celková nemocnost IPO dosáhla hodnoty 5,4/100 000 obyvatel, což je nárůst oproti roku 2022, kdy činila 4,4/100 000 obyvatel. Věkově specifická nemocnost u dětí do 1 roku věku v roce 2023 činila 4,4/100 000 obyvatel – tedy 4 případy IPO (v roce 2022 to bylo 7,8/100 000 obyvatel, tedy 8 případů IPO). Ve věkové skupině 1−4 roky se potom dostala na hodnotu 7,1/100 000 obyvatel – tedy 32 případů IPO (v roce 2022 se jednalo o 3,7/100 000 obyvatel, tedy 17 případů IPO). Nejvíce případů IPO v roce 2023 bylo opět zaznamenáno ve věkové skupině od 65 let, s absolutním počtem 310 případů a nemocností 13,9/100 000 obyvatel.
Počet případů IPO u osob očkovaných pneumokokovými vakcínami v roce 2023 dosáhl 72. Z toho ve věkové skupině 0–4 roky bylo hlášeno 21 případů, ve skupině 5–64 let 16 případů a ve věkové kategorii ≥ 65 let 35 případů.
Celková smrtnost IPO v roce 2023 dosáhla 18,5 %, což je mírný nárůst oproti roku 2022, kdy to bylo 17,6 %. V průběhu roku 2023 bylo hlášeno 108 úmrtí v souvislosti s průkazem pneumokoka v primárně sterilním klinickém materiálu. Nejvyšší smrtnost byla zaznamenána ve věkové skupině od 65 let, kde dosáhla 24,5 % (76 úmrtí na IPO). Naopak u dětí ve věku do 5 let nebylo evidováno žádné úmrtí.
Z 585 případů IPO bylo do Národní referenční laboratoře pro streptokokové nákazy zasláno k typizaci 553 izolátů S. pneumoniae (95 %). Nejčastěji zastoupenými byly v roce 2023 sérotypy 3, 19A, 8 a 4.
Další podrobnosti o IPO v Česku v roce 2023 lze nalézt na webu Státního zdravotního ústavu: https://szu.gov.cz/wp-content/uploads/2024/08/IPO_v_CR_2023.pdf
MUDr. Andrea Skálová
redakce MeDitorial
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.