#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Diabetes mellitus a antikoncepční metody

31. 10. 2016

Plánované rodičovství je v rámci populace pacientek s cukrovkou obzvláště důležité, neboť výsledky těhotenství závisí na kompenzaci diabetu již v prekoncepčním období.

Úvod

Špatná kompenzace cukrovky může pro těhotnou diabetičku znamenat vyšší riziko vrozených vývojových vad nebo úmrtí plodu a zvyšuje perinatální mortalitu. Těhotenství je třeba řádně plánovat a pacientkám nabídnout vhodnou antikoncepční metodu na období, kdy těhotenství neplánují, nebo na období potřebné k dostatečné kompenzaci diabetu před početím. Při výběru antikoncepční metody má lékař k dispozici vcelku široké spektrum možností. U diabetiček je třeba si dávat pozor především na přítomnost mikrovaskulárních komplikací, metabolického syndromu a dalších přidružených onemocnění zejména oběhového systému.

Jednotlivé možnosti antikoncepce u diabetiček

Kombinovaná hormonální antikoncepce může být možností i u diabetiček prvního typu, nicméně diabetes by v takovém případě neměl trvat moc dlouho a neměl by mít mikrovaskulární komplikace, jež jsou kontraindikací k užívání kombinovaných hormonálních pilulek. American College of Obstetric and Gynecology (ACOG) doporučuje jejich užívání pouze u diabetiček mladších 35 let, nekuřaček, jinak zdravých žen, bez arteriální hypertenze, nefropatie, retinopatie a dalších vaskulárních onemocnění.

Progesteronové pilulky jsou dobrou volbou pro pacientky s cukrovkou bez ohledu na délku trvání onemocnění a přítomnost komplikací. Jejich použití je tak vhodné i u pacientek s přidruženým kardiovaskulárním onemocněním. Navíc je výhodou čistě progesteronové antikoncepce, že neovlivňuje laktaci, a je tak možné ji bezpečně užít i u diabetiček kojících. Problémem bývá spolupráce pacientek pro často nepravidelné krvácení.

Záchranná postkoitální antikoncepce není u žen s cukrovkou kontraindikovaná a v případě nechráněného styku, kdy žena neplánuje otěhotnět, by jim měla být k dispozici, obzvláště není-li její základní onemocnění ideálně kompenzované.

Bariérové metody jsou bezpečnou možností, nicméně patří mezi metody s nejvyšším počtem selhání, což v případě diabetiček není žádoucí.

Závěr

Těhotenství pacientek s diabetem mellitem by mělo být plánované, nikoliv náhodné. Lékař má za úkol ženě s cukrovkou tento cíl pomoci splnit a nabídnout v rámci tohoto plánování vhodnou antikoncepční metodu.

(boba)

Zdroj: Afsana F. Contraception and diabetes. J Pak Med Assoc 2016 Sep; 66 (9 suppl. 1): S96−S98.

 



Štítky
Gynekologie a porodnictví
Partneři sekce
zentiva_logo

Nejnovější kurzy
Volba antikoncepce u specifických skupin žen
Autoři: doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D.

Gynekologická sexuologie
Autoři: MUDr. Zlatko Pastor, Ph.D.

Hormonální antikoncepce pro každý věk
Autoři: MUDr. Petr Kovář

Přínosy versus rizika kombinované hormonální antikoncepce
Autoři: doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D.

Riziko venózního tromboembolizmu u žen s hormonální antikoncepcí z pohledu hematologa
Autoři: doc. MUDr. Petr Dulíček, Ph.D.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#