Podávání přípravku Neodolpasse v léčbě bolesti
Neodolpasse je fixní kombinace analgetik obsahující 75 mg nesteroidního antirevmatika diklofenaku a 30 mg centrálně působícího myorelaxancia orfenadrinu v jedné 250ml lahvi infuzního roztoku. Je indikován k terapii akutní bolesti a zánětu u dospělých s vertebrogenní bolestí včetně radikulární bolesti, dále s bolestí při revmatických onemocněních a rovněž u pooperační bolesti po neurochirurgických zákrocích.
Obvyklá denní dávka je 250 ml infuzního roztoku. Ve výjimečných případech je možné podat v jednom dni dvě 250ml dávky s odstupem nejméně 8 hodin. Podání je intravenózní, přípravek může být aplikován do periferní žíly. Infuze o objemu 250 ml má být podávána po dobu 1,5–2 hodin. Doba trvání léčby má být minimalizována použitím nejnižší účinné dávky po co nejkratší dobu. Léčba nemá trvat déle než 7 dní.
U nemocných s poruchou funkce ledvin, jater a u pacientů ve věku nad 65 let nebyly provedeny specifické studie. V těchto případech má být podána nejnižší možná účinná dávka a je třeba monitorovat renální funkce a aktivitu jaterních enzymů. Při těžké renální či jaterní insuficienci je přípravek Neodolpasse kontraindikován.
Kontraindikace dále zahrnují přecitlivělost na látky obsažené v přípravku, kyselinu acetylsalicylovou nebo jiná nesteroidní antirevmatika (NSAID). Stejně jako jiná NSAID je diklofenak kontraindikován u aktivního/recidivujícího gastrického/intestinálního vředu, gastrointestinálního krvácení nebo perforace v souvislosti s předchozí léčbou NSAID, u hematologických onemocnění, cerebrovaskulárního krvácení, akutního těžkého krvácení, městnavého srdečního selhání (NYHA II–IV), ischemické choroby srdeční, cerebrovaskulárního onemocnění, periferní aterosklerózy, tachyarytmie, ve 3. trimestru těhotenství, do 18 let věku, u bulbární paralýzy, akutního kongestivního glaukomu, stenózy gastrointestinálního traktu, u megakolon, paralytického ileu a při retenci moči.
V závislosti na délce léčby diklofenakem se doporučuje sledovat sérový ionogram, acidobazickou rovnováhu, bilanci tekutin a aktivitu jaterních enzymů, krevní obraz a srážlivost.
Nežádoucí účinky známé u diklofenaku a orfenadrinu jsou omezeny krátkou délkou podávání přípravku Neodolpasse a nižšími dávkami obou složek, které ovšem díky synergickému působení na bludný kruh bolesti a svalových kontrakcí umožňují zachování terapeutického účinku.
(zza)
Zdroj: Souhrn údajů o přípravku Neodoplpasse. Dostupné na: www.sukl.cz [navštíveno 30. 9. 2015]
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.