#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Správné dávkování bukálních tablet fentanylu pro průlomovou bolest

28. 5. 2018

Průlomovou bolest lze definovat jako přechodné vzplanutí bolesti, které přichází spontánně nebo je vyvoláno působením specifického předvídatelného či nepředvídatelného faktoru i přes relativně stabilní kontrolu základní bolesti. Typicky se vyskytuje u onkologických pacientů, a to až u 2/3 z nich. Vhodnou záchrannou medikací jsou transmukózní tablety s fentanylem, především díky rychlému nástupu a krátkému, ale dostatečně silnému účinku.

Průlomová bolest a její zvládání

Průlomová bolest (PB) má negativní vliv na kvalitu života, spokojenost s léčbou a náklady na zdravotní péči. Typický je nástup během 2–5 minut, trvání bolesti 30–60 minut a ataky objevující se 1–4× denně. Je třeba odlišovat PB od bolesti vznikající ke konci dávkovacího intervalu, bolesti při zatím nedokončené titraci léku a epizodické bolesti bez bolesti chronické. Právě dobré zvládnutí chronické bolesti je základem pro další léčbu. Při atakách PB je možné podat transmukózní tablety s fentanylem (TMF), které jsou v České republice registrovány pod názvem Effentora.

Titrace dávky

Na trhu jsou k dispozici bukální tablety v síle 100, 200, 400, 600 a 800 μg transmukózního fentanylu. Pacienti, kterým je předepsán, musejí mít nastavenu pravidelnou terapii opioidy ekvivalentní 60 mg morfinu denně. Lék může být podán okamžitě po nástupu epizody PB nebo 5–10 minut před očekávanou bolestí. Účinná dávka rychle působícího fentanylu se nedá odvodit od základní dávky opioidů. Tyto přípravky je pro dosažení žádoucího účinku nutné individuálně titrovat a pacienty je vhodné během této doby pečlivě sledovat. Doporučený postup je následující:

  • Začněte s nejnižší silou (100 μg).
  • Je-li to nutné, po 30 minutách přidejte další tabletu o síle 100 μg. Každá tableta by měla být aplikována na jinou stranu dutiny ústní.
  • Pokud epizoda PB vyžaduje více než 1 tabletu, při příští atace zkuste zvolit rovnou vyšší sílu léku. Jinak je vhodné dávky navyšovat po 24–48 hodinách.
  • Je-li první tableta silnější než 100 μg, v případě potřeby přidejte po 30 minutách další tabletu o síle 200 μg, ne více. Tableta o síle 800 μg představuje maximální bezpečnou dávku – v případě nedostatečného účinku se jakákoliv další tableta nedoporučuje.
  • Počkejte 4 hodiny, než budete fentanyl užívat znovu.
  • Během 24 hodin by pomocí TMF měly být léčeny maximálně 4 epizody PB.
  • Pokud TMF neúčinkuje nebo se bolesti přestanou objevovat, přestaňte jej užívat.

Praktické poznámky

  • Žádný TMF plně nepokryje prvních 10 minut PB.
  • Fentanyl je 100–150× silnější než perorální morfin, dávkujte jej pečlivě.
  • Vyhněte se současnému podávání více rychle působících fentanylových přípravků.
  • Lék může předepisovat nejen algeziolog, ale také paliativní lékař, onkolog nebo hematolog.

Základem úspěchu v kontrole bolestí je dobrá edukace pacienta a jeho spolupráce. Naopak zbytečné obavy lékařů z interakcí a tolerance opioidů, nedostatečně kompenzovaná chronická bolest, nesystematické hodnocení bolesti, špatná komunikace s pacientem a opomíjení dalších možných faktorů ovlivňujících bolest patří mezi možné příčiny selhání léčby bolesti.

(mir)

Zdroje:
1. Scottish Palliative Care Guidelines: Fentanyl Buccal (Effentora). Dostupné na: www.palliativecareguidelines.scot.nhs.uk/guidelines/medicine-information-sheets/fentanyl-buccal-(effentora).aspx
2. Sochor M. Průlomová bolest v onkologické praxi. Dostupné na: www.prolekare.cz/odborny-event/pulomova-bolest-v-onkologicke-praxi-158



Štítky
Onkologie Algeziologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#