#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Ovlivňuje kouření odpověď na léčbu a setrvání na ní u pacientů s revmatoidní artritidou poprvé léčených anti-TNF?

17. 6. 2012

Kouření bývá u pacientů s revmatoidní artritidou (RA) spojováno s vyšší aktivitou nemoci a horší odpovědí na léčbu anti-TNF.

Kouření bývá u pacientů s revmatoidní artritidou (RA) spojováno s vyšší aktivitou nemoci a horší odpovědí na léčbu anti-TNF. Švédští vědci si proto položili otázku, nakolik může kouření ovlivnit odpověď na terapii, aktivitu nemoci a setrvání na léčbě u pacientů s RA, u kterých byla poprvé zahájena léčba anti-TNF. Provedli proto studii, v rámci které zodpověděli pacienti s RA registrovaní v dobrovolném revmatologickém registru biologické léčby v jižním Švédsku dotazy týkající se jejich kuřáckých návyků. Primární cíle studie zahrnovaly zhodnocení odpovědi podle EULAR (European League Against Rheumatism) po 3., 6. a 12. měsících léčby. K sekundárním cílům studie pak patřilo zhodnocení aktivity nemoci pomocí SDAI (Simplified Disease Activity Index) a CDAI (Clinical Disease Activity Index) a hodnocena byla také doba setrvání na léčbě.

Mezi lety 1999 a 2005 bylo v jižním Švédsku v době zahájení anti-TNF terapie aktivními kuřáky celkem 23 % pacientů s RA (216/934). Kouření neovlivňovalo aktivitu nemoci v době vstupu do studie. Nejhorší výsledky stran setrvání na léčbě vykazovali těžcí kuřáci. Aktuální kouření bylo negativním prediktivním faktorem odpovědi podle EULAR ve 3. měsíci (OR 0,53, 95% CI 0,32–0,87, p = 0,012) a aktivity nemoci hodnocené pomocí SDAI ve 3. měsíci (OR 0,45; 95% CI 0,27–0,77; p = 0,003) a v 6. měsíci (OR 0,47; 95% CI 0,25–0,88; p = 0,02). Anamnéza 11–20 vykouřených balíčkoroků byla negativním prediktivním faktorem odpovědi dle SDAI ve 12. měsíci léčby (OR 0,30; 95% CI 0,13–0,70; p = 0,005). Kuřáci vykazovali ve 3. měsíci léčby vyšší celkové skóre na vizuální analogové škále (VAS), vyšší hodnoty CRP i sedimentace erytrocytů.

Z těchto zjištění tedy vyplynulo, že aktivní kouření bylo prediktivním faktorem horší odpovědi na anti-TNF terapii, přičemž těžcí kuřáci navíc setrvali na léčbě podstatně kratší dobu.

(mik)

Zdroj: Söderlin M. K., Petersson I. F., Geborek P. The effect of smoking on response and drug survival in rheumatoid arthritis patients treated with their first anti-TNF drug. Scand J Rheumatol. 2012 Feb; 41 (1): 1–9.



Štítky
Dětská revmatologie Revmatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#